USA Demokraatide seni üks menukamaid presidendikandidaate ja ennast katoliiklaseks pidav Joe Biden jäi novembri alguses Lõuna-Carolinas peetud missal ilma armulauast, kuna toetab aborti.
Isa Robert E Morey sõnul lähtus tema ainult katoliku kiriku seadusest. Kiriku ja teiste kristlike usuliikumiste toetus on USA poliitikutele väga oluline ja kristlase jaoks tähtsaima sakramendi äraütlemisel võivad olla Bideni jaoks märkimisväärsed tagajärjed, vahendab Fox News.
Katoliiklaste ja kristlaste jaoks on armulaud – osasaamine Kristuse Ihust – kiriku keskne sakrament.
Püha Antoniuse katoliku kiriku preester Robert E Morey põhjendas oma otsust järgnevalt: "Iga avaliku elu tegelane, kes on abordi poolt, asetab ennast väljapoole kiriku õpetust. Ma palvetan härra Bideni eest."
Morey keeldumine põhineb kiriku kanoonilise seaduse paragrahv 915. Kanoonilise seaduse jurist isa Gerald Murray sõnul "kiidab ta preestrit, kes nii käitus … sest ta võtab tõsiselt nii kanoonilises õiguses sätestatud kohustusi kui tegusid Jumala ees".
Kui Bideni käest uuriti, mida ta arvab armulaua keelamisest, vastas too: "See on osa minu isiklikust elust" ja arvas enda kohta, et ta on hea katoliiklane.
Mõned kuud tagasi septembris kirjutas isa Frank Pavone, organisatsiooni Preestrid Kogu Eluks juht, Bidenile avaliku kirja, milles kutsus teda üles käituma oma usu järele.
"Asi ei ole ainult selles, et [abort] on katoliku usu vastu. See on kogu avaliku teenistuse tähenduse vastu, sest me räägime inimolevuste tapmisest," kirjeldas Pavone oma seisukohti Foxi telejaamale. "Kümned miljonid ameeriklased püüavad elada oma usu järele ja tahavad kaitsta sündimata elusid. Kuid siis nad näevad poliitikuid, kes soovivad lõigata kasu katoliiklaseks olemisest, kuid ei kaitse sündimata lapsi."
Kuid tänase paavsti ajal pole sellised kanoonilised ususeadused kõigi jaoks enam nii üks-üheselt mõistetavad. Kui paavst Franciscus sai 2013. aasta märtsis Rooma peapiiskopiks, kutsus ta armulauale nii Nancy Pelosi (äärmusvasakpoolsusesse kalduv demokraadist USA kongressi spiiker) kui toonase asepresidendi Joe Bideni. Franciscuse sõnul "ei ole Euharistia [Kristuse ihu] auhind täiuslikkuse eest, vaid arstim haigetele."
Morey sõnul on see siiski kahetsusväärne, et teemast, mis peaks usklikke ühendama, on saanud kiriku lõhestaja. "Abordipooldajatest poliitikutele armulaua keelamine tuleb neile ainult kasuks, sest nii me kutsume inimesi üles meeleparandusele," rääkis preester.
Armulaua sakramendi seab Kristus sisse viimsel õhtusöömaajal oma jüngritega: "Ja ta võttis leiva, tänas ja murdis ja andis neile ning ütles: "See on minu ihu, mis teie eest antakse; seda tehke minu mälestuseks!" Samuti ka karika pärast õhtusöömaaega ja ütles: "See karikas on uus leping minu veres, mis teie eest valatakse". (Luuka evangeelium 22:19–20)
Hetkel on Joe Robinette Biden RealClearPoliticsi koondedetabeli järele 29,8 protsendiga Demokraatide kõige populaarsem presidendikandidaat.
Toimetas Karol Kallas