USA president Joe Biden nimetas oma kõnes Trumpi toetavaid vabariiklasi ekstremistideks ja ohuks demokraatiale, 1. septembril 2022, Philadelphia linnas, Pennsylvania osariigis. Foto: Scanpix

Ühendriikide president Joe Biden nimetas Donald Trumpi toetavaid vabariiklasi ekstremistideks, kes on ohuks demokraatiale. Tema sõnul hävitavad nad Ameerika demokraatiat ning levitavad hirmu ja valesid kasumi ja võimu nimel. Trump nimetas seda kõnet aga tigedaks, vihkavaks ja lõhestavaks ning lisas, et üritab oma toetajatega just demokraatiat radikaalsete vasakpoolsete eest päästa.

"Seistes täna siin, on võrdsus ja demokraatia rünnaku all. Me ei tee endale teenet, kui me teeskleme, et see nii ei ole," kuulutas Biden neljapäeval Philadelphias.

"Seega täna olen ma tulnud siia paika, kust kõik alguse sai [Philadelphias kuulutati välja Ameerika iseseisvus – toim.], et rääkida rahvale nii lihtsalt kui ma oskan nendest ohtudest, mis meie ees seisavad, võimust, mis on meie kätes, et nendele ohtudele vastu seista ning uskumatust tulevikust, mis meid ees. ootab, kui me ainult selle valime. Me ei tohi kunagi unustada, et meie, rahvas, oleme selle Ameerika eksperimendi tõelised pärijad, mis algas enam kui kaks sajandit tagasi."

"Kuid esmalt peame me olema ausad üksteise ja iseendaga. Liiga palju sellest, mis meie riigis juhtub, et ei ole normaalne," jätkas Biden. "Donald Trump ja MAGA [Make America Great Again ehk "teeme Ameerika jälle suureks" oli Donald Trumpi presidendikampaania loosung – toim.] vabariiklased esindavad ekstremismi, mis ähvardab meie vabariigi vundamenti."

"Ma tahan olla algusest peale väga selge. Mitte iga vabariiklane, isegi mitte enamus vabariiklastest, ei ole MAGA vabariiklased. Mitte iga vabariiklane ei võta omaks nende äärmuslikku ideoloogiat. Ma tean seda, kuna ma olen suutnud töötada koos nende peavoolu vabariiklastega," selgitas Biden.

"Kuid pole küsimustki, et Vabariiklik Partei on tänapäeval domineeritud, juhitud ja heidutatud Donald Trumpi ja MAGA vabariiklaste poolt. Ja see kujutab endast ohtu sellele riigile," süüdistas Biden.

"Need on rasked asjad, kuid ma olen Ameerika president, mitte punase Ameerika ega sinise Ameerika president, vaid kogu Ameerika president. Ja ma usun, et minu kohus on rääkida teile tõtt, ükskõik kui keeruline või valus see ka ei oleks," jätkas ta.

"Ning minu hinnangul on tõene järgnev: MAGA vabariiklased ei austa põhiseadust. Nad ei usu õigusriiki. Nad ei tunnista rahva tahet. Nad keelduvad aktsepteerimast vabade valimiste tulemust ning nad töötavad samal ajal kui ma räägin selle nimel, et anda osariikides võimu Ameerika valimiste üle otsustamiseks partisanidele ja nende sõpradele, andes võimu valimistulemuste eitajatele demokraatia õõnestamiseks."

"MAGA jõud on pühendunud sellele, et viia see riik ajas tagasi, tagasi Ameerikani, kus puudub õigus valida [aborti], puudub õigus privaatsusele, puudub õigus rasestumisvastastele vahenditele, puudub õigus abielluda sellega keda armastad. Nad propageerivad autoritaarseid juhte ning nad puhusid lõkkele poliitilise vägivalla leegid, mis on ohuks meie isikuõigustele, õigluse taotlemisele, õigusriigile ja selle riigi hingele," süüdistas Biden.

"Nad näevad rahvahulka, mis ründas 6. jaanuaril Ühendriikide Kapitooliumi, brutaalselt korrakaitsjaid rünnates, mitte kui mässulisi, kes asetasid pistoda meie demokraatia kõrile, vaid nad näevad neid patriootidena. Ning nad näevad oma MAGA nurjumist peatada võimu rahumeelne üleandmine pärast 2020. aasta valimisi ettevalmistusena 2022. ja 2024. aasta valimisteks."

"Nad üritasid viimane kord kõike, et tühistada 81 miljoni inimese hääled. Seekord on nad pühendunud sellele, et takistada rahva tahet. Seetõttu on respekteeritud konservatiivid nagu föderaalringkonnakohtu kohtunik Michael Luttig nimetanud Trumpi ja ekstreemseid MAGA vabariiklasi "selgeks ja reaalseks ohuks" meie demokraatiale," jätkas ta.

"Kuigi oht Ameerika demokraatiale on reaalne, soovin ma selgelt öelda, et me ei ole jõuetud nende ohtude suhtes. Me ei ole kõrvaltvaatajad selles käimasolevas rünnakus demokraatia vastu. On palju rohkem ameeriklasi erineva tausta ja uskumustega, kes lükkavad tagasi selle ekstreemse MAGA ideoloogia, kui neid, kes selle omaks võtavad. Ning rahvas, see on meie võimuses, see on meie kätes, teie ja minu, et peatada rünnak Ameerika demokraatiale," kuulutas Biden.

"Ma usun, et Ameerika on ristteel, käes on üks nendest hetkedest, mis määrab ära kõik selle, mis pärast seda tuleb. Ning nüüd peab Ameerika otsustama, kas liikuda edasi või liikuda tagasi, kas ehitada tulevikku või jääda kinni minevikku, kas olla lootuse ja ühtsuse ja optimismi rahvas või hirmu, lahkhelide ja pimeduse rahvas," ei hoidnud Biden ennast tagasi.

"MAGA vabariiklased on teinud oma otsuse. Nad võtavad omaks viha. Nad edenevad kaoses. Nad ei ela mitte tõe valguses, vaid valede varjus. Kuid koos saame me valida teistsuguse tee. Me saame valida parema tee tulevikku, tulevikku täis võimalusi, tulevikku, kus rajada unistusi ja loota, ning me liigume sellel teel edasi."

Biden lisas, et Ameerika rahvas eitab vägivalda poliitilise tööriistana: "Me ei julgusta vägivalda." Tema sõnul õpetab aga ajalugu meile, et "pime lojaalsus ühele juhile ja valmidus rakendada poliitilist vägivalda on demokraatia jaoks saatuslik".

"Kohusetunne ja südametunnistus kutsuvad meid astuma vastu ekstremistidele, kes seavad oma võimupüüdlused kõigest muust kõrgemale. Demokraadid, sõltumatud, peavoolu vabariiklased, me peame olema tugevamad, otsustuskindlamad ja rohkem pühendunud Ameerika demokraatia päästmisele. Ning MAGA vabariiklased hävitavad Ameerika demokraatiat," deklareeris Biden.

"Meie, rahvas, ei lase kellelgi või millelgi end lõhki rebida. Täna on meie ümber ohud, millel me ei tohi lubada valitseda. Me kuuleme üha enam juttu vägivallast kui aktsepteeritavast poliitilisest tööriistast selles riigis. See ei ole nii. See ei tohi kunagi olla aktsepteeritav tööriist. Seega ma tahan öelda seda võimalikult lihtsalt: Ameerikas ei ole kohta poliitilisele vägivallale, mitte kunagi, punkt."

"Demokraatia ei saa ellu jääda, kui üks pool usub, et valimistel on võimalikud ainult kaks tulemit: kas nemad võidavad või neid peteti. Ning just seal MAGA vabariiklased täna ongi. Nad ei mõista seda, mida iga patriootlik ameeriklane teab: sa ei saa armastada oma riiki vaid siis kui sa võidad. See on fundamentaalne," rõhutas Biden.

"MAGA vabariiklased vaatavad Ameerikat ja näevad tapatalguid ja pimedust ja ahastust. Nad levitavad hirmu ja valesid. Valesid, mida räägitakse kasumi ja võimu nimel. MAGA vabariiklased usuvad, et selleks, et nemad saaksid edu saavutada, peavad kõik teised nurjuma," süüdistas Biden.

"Ameerika tootmine on ärganud ellu üle südamaa ning tulevik saab olema valmistatud Ameerikas, hoolimata sellest, mida valgete ülemvõimu pooldajad ja ekstremistid ütlevad," jätkas president. Oma kõne lõpus süüdistas ta teist poolt veel selles, et nad on metsikud ja halbade kommetega.

Trump: meie üritame demokraatiat radikaalsete vasakpoolsete eest päästa

Eelmine president Donald Trump vastas aga Bideni süüdistustele laupäeval Pennsylvanias peetud kõnekoosolekul nimega "Save America" (Päästke Ameerika).

"Vabariiklased MAGA liikumises ei ole need, kes üritavad meie demokraatiat õõnestada. Me oleme need, kes üritavad meie demokraatiat päästa," ütles Trump. "Oht demokraatiale tuleb radikaalsetest vasakpoolsetest, mitte parempoolsetest."

"Nagu te teate, käesoleval nädalal tuli Joe Biden Philadelphiasse, Pennsylvanias, et pidada kõige tigedam, vihkavam ja lõhestavam kõne, mille üks Ameerika president kunagi pidanud on, sõimates 75 miljonit kodanikku ohuks demokraatiale ning tembeldades neid riigivaenlasteks," rääkis Trump ning nimetas hoopis Bidenit riigivaenlaseks.

"Eelkõige on need valimised referendumiks Joe Bideni ja radikaalse Demokraatliku Partei korruptsiooni ja ekstremismi osas," lisas Trump. "Kui te soovite peatada seda Ameerika hävitamist, siis peate valima vabariiklasi. Te peate minema välja ja valima."

Toimetas Martin Vaher