Hunter Bideni ja tema äripartnerite poolt 2017. aastal Hiina energiafirmale esitatud investeerimispakkumises viidati toonase asepresidendi Joe Bideni headele suhetele Colombia valitsusega. Ärimehed tahtsid saada hiinlastelt esialgu 10 miljonit dollarit, et arendada Colombia naftavälja projekti, paljastab Daily Caller. Bidenite endise äripartneri sõnul on perekond kompromiteeritud.
Hunter Biden esitas pakkumise koos nelja ärimehega, kellest üks oli Joe Bideni vend James. Pakkumise adressaadiks oli skandaalne Hiina energiafirma CEFC. Bidenid koos partneritega plaanisid luua konsortsiumi nimega SinoHawk (Hiina Pistrik), mis asuks hiinlaste rahasüsti toel Colombias äri ajama, lootes hiljem saada oluliselt suurimaid investeeringuid.
Daily Calleri käsutuses olevas pakkumises näidatakse Joe Bidenit kätlemas toonase Colombia presidendi Juan Manuel Santosega. Biden räägib tsitaatides, et kahe riigi suhted on märgatavalt paranenud.
Hiinlastele reklaamiti hea investeerimisvõimalusena näiteks Buenaventura sadamat Vaikse ookeani kaldal, mis võimaldaks neil Panama kanalit vältida. Samuti pakuti välja Venetsueelast Colombiasse viiva naftatoru ehitamine.
Dokumendi andis USA Senatile Hunter Bideni endine äripartner Tony Bobulinski. Varem on mees öelnud, et kohtus isiklikult Joe Bideniga ja nad arutasid tunniajase kohtumise vältel Bidenite äriplaane Hiina suunal.
Eile esines Bobulinski Ameerika Ühendriikide kõige populaarsema telesaatejuhi Tucker Carlsoni erisaates. Carlson uuris Bobulinskilt: "Kui Joe Biden valitakse presidendiks, mis suure tõenäosusega võib juhtuda, siis kuidas see võib mõjutada tema läbikäimist Hiinaga?"
Bobulinski vastas: "Minu hinnangul on Joe Biden ja Bidenite perekond kompromiteeritud (compromised). Minu arust pole võimalik, arvestades tema varasemat käitumist ja fakte, et Joed ei saaks mingil viisil mõjutada, arvestades tema varasemat kokkupuudet CEFC-ga."
Tuckeri ja Bobulinski intervjuu kestis vaadatavuse tippajal terve tunni, milles lahati Bidenite perekonna huvide konflikte ja võimalikku kuritegevust.
Carlsoni intervjuus rääkis Bobulinski veel: "Ma mäletan ühte korda, kuidas ma vaatasin Jim Bidenile (Joe Bideni vend) otsa ja küsisin: "Kuidas te mehed vahele pole veel jäänud? Kas te pole nagu mures?" Ta vaatas mulle otsa ja naeris natuke ning ütles "Eitamine on usutav" (plausible deniability, juriidiline termin).
Möödunud reedel avalikustati e-kirjad, milles teine Bidenite äripartner, James Gilliar, andis Bobulinskile juhise, et Joe Bideni sidemeid ettevõtmisega tuleb varjata: "Sellest, et Joe on asja kaasatud, et tohi rääkida. Sellest võib rääkida ainult näost näkku."
Kogu oma presidendikampaania jooksul on Joe Biden väitnud, et ta ei ole oma poja või kellegi teisega Hunteri välismaisest äritegevusest rääkinud. Barack Obama asepresident sõimas ühel korral isegi tema poja võimaliku korruptsiooni kohta küsimuse esitanud oma koosoleku kuulajat "paksuks". Hunter Bideni arvuti ja Bobulinski paljastused osutavad, et Joe Biden on järjekindlalt avalikkusele valetanud.
Hunter Biden kaalus 2017. aasta mais Bobulinskile saadetud tekstsõnumis võimalust, et nad peaksid üles seadma USA-s asuva juriidilise keha, et vältida kohustust end võõrriigi agendina registreerida. Samuti arutati mais võimalust, et 10% loodava ettevõtte osalusest läheks "suurele tüübile", kelleks peetakse Joe Bidenit.
Nimetatud partnerlusest hiinlastega asja siiski ei saanud, kuna CEFC ei kandnud lubatud 10 miljonit dollarit 2017. aasta augustiks üle. Hiljem sõlmisid hiinlased aga Hunter ja James Bideniga siiski teise leppe, kust Bobulinski välja jäeti. Nimelt paljastas septembris avaldatud Senati raport, et CEFCga seotud ettevõtted kandsid Hunteri advokaadibüroo kontodele sama aasta augustist alates kokku 5 miljonit dollarit. Osa neist ülekannetest pälvis pankade tähelepanu, kes märkisid need potentsiaalselt ebaseaduslikeks.
Koostöö salapäraselt kadunud Hiina miljardäriga
Senat nägi Hunteri ja CEFC koostöö puhul riski ka selles, et CEFC juht Ye Jianming omas nende sõnul sidemeid Hiina kompartei ja armeega. Breitbart kirjeldas Ye-d hiljutises artiklis mehena, kes sai Hiina üheks kõige tuntumaks oligarhiks, enne kui tema ettevõte CEFC kokku varises ja mees ise tõenäoliselt Hiina vanglasüsteemi sügavustesse kadus.
2016. aastal peeti Ye-d Hiina üheks säravaimaks edulooks, kes asus 20ndates eluaastates edukaid naftainvesteeringuid tegema ja oli juba enne 40ndat eluaastat miljardär. Ye reputatsioon oli hea – teda peeti ühelt poolt häid suhteid omavaks, aga teisalt mitte otseselt kompartei käpa all olevaks ärimeheks.
CEFC asus Euroopas ja Lähis-Idas agressiivselt naftat kokku ostma. Hiina ametlikult riigi kontrolli all olevatele firmadele oleks see olnud märksa keerukam. Siis aga müüs CEFC nafta koheselt riigifirmadele edasi.
Ühes kõige kurioossemas episoodis sai Ye-st pärast Tšehhis märgatavate investeeringute tegemist riigi presidendi Milos Zemani majandusnõunik – fakt, mida hoolega vaka all hoiti. Breitbarti hinnangul oli Ye tegelikkuses Hiina valitsuse tööriist mastaapses nn Uue Siiditee initsiatiivis, mille eesmärk on Euroopas kanda kinnitada ning mida kriitikud peavad neokolonialismiks.
Ye tausta kohta on väga vähe teada. Ühe teooria kohaselt on ta kommunistliku revolutsiooni kangelase marssal Ye Jianyingi lapselaps. Samuti pole Ye kunagi suutnud seletada, kust ta sai oma esimeste äritehingute jaoks vajaliku kapitali.
Isegi New York Times kirjeldas 2018. aastal, et Ye püüdis kõigest väest Washingtoni mõjukate poliitikutega suhteid luua – nende hulgas eriti Bideni perekonnaga. Ye kohtus 2017. aasta mais Hunter Bideniga privaatselt Miami hotellis, pakkudes välja koostöö tegemise infrastruktuuri ja energia vallas.
Kui üks Ye alluvatest 2017. aastal USA ametivõimudega pahuksisse sattus, helistas Ye esimesena Joe Bideni vennale Jamesile. Jutt käis Patrick Ho'st, keda USA võimud uurisid altkäemaksukahtluste raames. Prokuröride väitel ajasid Ho ja CEFC Aafrikas relvaäri. Ho mõisteti lõpuks rahvusvahelise altkäemaksu andmise ja rahapesu eest 2018. aasta detsembris kolmeks aastaks vangi ning deporteeriti hiljem Hong Kongi.
2018. aasta märtsis avaldas Hiina finantsuudiste portaal Caixin CEFC kohta kompromiteeriva info. Vaid mõni päev hiljem Ye kadus ja temast pole sellest ajast alates midagi kuulda olnud.