Hunter Bideni arvutist leitud materjal osutab, et Barack Obama asepresident Joe Biden kasutas oma ametipositsiooni korruptiivselt oma poja Hunter Bideni kaudu ära. Foto: Scanpix

Bidenite perekonna ettevõte sai mitme aasta jooksul Hiinast ja Rumeeniast üle kümne miljoni dollari ja seda tõenäoliselt mõjutustegevuse eest, näitavad USA kongressi järelvalvekomisjoni käsutuses olevad pangadokumendid.

Bidenite perekonna liikmed lõid kahekümnest ettevõttest koosneva rahvusvahelise võrgustiku, millest mitmed ettevõtted asutati Joe Bideni asepresidendiks oleku ajal. Komisjoni sõnul said Bidenite perekond, nende äripartnerid ja nende ettevõtted välismaistelt ettevõtetelt üle kümne miljoni dollari, vahendab Breitbart.

Kõnealused summad paistavad olevat vastuolus Joe Bideni väidetega, et ei tema ega tema pereliikmed ei ole Hiina Rahvavabariigist raha saanud. Nimetatud summad tekitavad samuti küsimuse, mida Bidenite perekond selle raha eest vastutasuks tegi, kas siis teenuste või toodete näol.

Rumeenia ülekanded

2015. aasta novembrist kuni 2017. aasta maini maksis ettevõte Bladon Enterprises Robinson Walker, LLCle üle kolme miljoni dollari. Bladon Enterprises kuulub ettevõtja Gabriel Popoviciu Küprosel registreeritud ettevõttele ja ta kasutas Bladon Enterprisesi Rumeenias äri ajamiseks. Robinson Walker on Bidenite perekonna äripartner, kes edastas Bidenite perekonnale kokku 1,3 miljonit dollarit. 

Bidenite perekonna erinevatele arvetele kanti 1 038 miljonit dollarit peale seda kui Robinson Walker, LLC oli saanud raha Bladon Enterprisesilt, avaldas järelvalvekomisjon. Kokku tegi Bladon Enterprises Robinson Walker, LLCle  16 makset 17st ajal kui Joe Biden oli asepresident. 

Komisjoni sõnul hakkas Robinson Walker, LLC Rumeeniast raha saama lühikest aega peale seda kui Joe Biden oli Valges Majas kohtunud 2015. aasta 28. septemebril Rumeenia presidendi Klaus Iohannisega.  

Kohtumise teemaks oli "Rumeenia korruptsioonivastane võitlus ja õigusriigi põhimõtted, mis aitavad tugevdada rahvuslikku julgeolekut, parandada investeerimiskeskkonda ja edendada majanduskasvu". Iohannise sõnul avaldas Joe Biden heameelt Rumeenia edusammude üle võitluses korruptsiooniga.  

Aasta varem, 21. mail 2014, käis asepresident Biden Rumeenias ja pidas kõne Rumeenia peaministrile, kohtunikele, prokuröridele ja parlamendi juhtidele. See oli aeg kui Popoviciu oli uurimise all ja ta mõisteti hiljem süüdi altkäemaksu andmisega seotud rikkumiste eest. 

Hunter Biden alustas Popoviciuga koostööd 2015. aasta kevadel. Nagu võib lugeda Hunter Bideni kalendrist, kohtus ta isa Joe Bideniga ajavahemikus 2015. aasta juulist kuni 2016. aasta märtsini kolm korda ja kõne all oli küsimus, kuidas päästa Popoviciu "süüdistusest, mis said alguse 223 hektari suuruse valitsusele kuuluva maatüki omandamisest eriti odava hinna eest".  

Hiina ülekanded

Kongressi järelvalvekomitee valduses olevad pangadokumendid näitavad, et ajavahemikus 2017. aasta augusest kuni 2018. aasta oktoobrini kandis ettevõte Hudson West III, mille kaasomanik on Hunter Biden, teistele Hunter Bideniga seotud ettevõtetele üle nelja miljoni dollari ja James Bideniga [Joe Bideni vend] seotud ettevõtetele 75 000 dollarit. Pangadokumendid näitavad, et Hudson West II kaasomanikud olid võrdsetes osades Gongwen Dong ja Hunter Biden. Gongwen Dong oli "esimees Ye CEFC emissar" Ameerika Ühendriikides. (CEFC on Hiina RV energiaettevõtete konglomeraat.) 

CEFC nõukogu esimees Ye Jianming, kes on lähedalt seotud Hiina RV kommunistliku parteiga, maksis Hunter Bidenile 2017. aastal õigusteenuste ettemaksuks üks miljon dollarit. 2017. aasta veebruaris kinkis Ye Hunter Bidenile suure teemandi, mille väärtuseks hinnatakse 80 000 dollarit.

Lisaks kandis Hiina RV ettevõte Shanghai Huaxin Hunter Bidenile üle 100 000 dollarit. See raha oli ilmselt osa Ye ja Dongi vahelisest CEFC tehingust.

Komisjoni sõnul asutas Dong 11. mail 2017. aastal Delaware'i osariigis ettevõtte CEFC Infrastructure. Ettevõte Hudson West V, mis tegi koostööd Hunter Bideniga, oli ainus CEFC Infrastructure'i omanik. Dong esitles ennast Hudson West V direktorina ja andis oma aadressiks Pekingi Xichengi piirkonna.    

Nädal hiljem kandis Hudson West V 100 protsenti oma varadest üle ettevõttele Shanghai Huaxin Group Limited (Shanghai Huaxin), mis on Hiina RVs asuv ettevõte. 2017. aasta 30. juunil kandis Shanghai Huaxin CEFC Infrastructure'i pangakontole kümme miljonit dollarit.   

Ligi kuu aega hiljem kandis CEFC Infrastructure 100 000 dollarit üle Hunter Bidenile kuuluvale õigusbüroole Owasco P.C..

17. aprillil avalikustas kongressi õiguskomisjoni esimees James Comer, et Bidenite perekonna rahvusvahelistest äriskeemidest on tulu saanud kokku üheksa Bidenite perekonna liiget. Hetkel on teada, et raha said James, Hunter ja Hallie Biden (Joe Bideni surnud poja Beau Bideni lesk.) Komisjon on lubanud ülejäänud pereliikmete isikud avalikustada, kuid pole seda seni teinud.

Teada olevad Bidenite perekonna liikmed on saanud Robinson Walkerilt kokku 1,3 miljonit dollarit. 

Toimetas Karol Kallas