Bill Gates. Foto: Scanpix

Kuigi Bill Gates ei pruugi enam olla maailma rikkaim mees, võib IT miljardär nüüdsest uhkeldada uue tiitliga – Ameerika põllumaa isand. Microsofti kaasasutajast on saanud USA suurim farmimaa omanik läbi vargsi, ent järjekindlalt tehtud ostutehingute.

Gatesi põllumajandusliku kinnisvara portfell koosneb umbes 242 000 aakrist farmimaast ning 27 000 aakrist muud otstarvet omavatest kinnistutest. Kokku omab Gates valdusi 19 eri osariigis. Vastavad andmed esitati hiljuti väljaandes The Land Raport, mis kaardistab Ühendriikide suurimaid maaomanikke.

Tarkvaramiljardäri suurimad maavaldused asuvad Louisianas ja Arkansases, kus Gatesi valduste kogumaht ulatub 69 071 ning 47 927 aakrini. Sellele lisanduvad 16 000 aakrit mehe koduosariigis Washingtonis, millest omakorda 14 500 aakrit asub Horse Heaven Hills regioonis. Viimati mainitud ost läks Gatesile maksma 171 miljonit dollarit.

Maa kuulub Gatesile nii vahetult kui ka kaudselt läbi Cascade Investments nime kandva varahaldusfirma, mille Gates asutas selleks, et kureerida oma hiiglaslikku varandust, mis ulatub tänaseks 132 miljardi dollarini, tehes Gatesist maailma rikkuselt kolmanda mehe.

Pole teada, mis põhjustel on Gates nõuks võtnud sellises koguses farmimaad soetada või mis otstarbel seda kasutatakse. Cascade Investments on keeldunud The Land Reporti järelepärimistele vastamast, mainides vaid lakooniliselt, et “Cascade Investments toetab igati jätkusuutliku põllumajanduse arendamist”.

Põllumajandus on muuhulgas Bill & Melinda Gates’i Fondi fookuseks. Fondi deklaratsioonides on väidetud, et selle eesmärgiks on “aidata kaasavat põllumajanduslikku transformatsiooni Saharast lõuna poole jäävas Aafrikas ning Lõuna-Aasias.”

Kuigi Gates omab Ühendriikides kõige rohkem farmimaad, kuulub riigi suurima maaomaniku tiitel John Malone’ile, Liberty Media meediakontserni omanikule, kellele kuulub kokku 2,2 miljonit aakrit kinnistuid.