UK Cumbria maakonna Whitehaveni linna kõrval asuv Woodhouse'i suletud söekaevandus, kus hakatakse sütt kaevandama Foto: Scanpix

Nomenklatuuri ökomarutõbi kujutab ohtu tervele mõistusele, vabadusele ja normaalsete inimeste töökohtadele, leiab Spikedi poliitikatoimetaja Brendan O'Neill.

Roheliste hullus on jõudmas tippu. Detsembri alguses nimetas Ühendkuningriigi juhtiv ökopoliitik, Rohelist parteid esindav Caroline Lucas, uue söekaevanduse avamist "inimsusevastaseks kuriteoks". Mõelge natuke selle peale. Ükskord ammu, seitsme maa ja mere taga, peeti inimsuse vastasteks kuritegudeks massimõrvu, genotsiidi, orjapidamist ja küüditamisi. Täna räägitakse selliste sõnadega Loode-Inglismaale Cumbriasse ehitatavast söekaevandusest, mis annab tööd viiesajale inimesele ja toodab aastas kaks miljonit tonni kivisütt. Ilmselt tuleks söekaevanduse ülemused kinni võtta ja Haagi tribunali ette saata. Tõenäoliselt peaks mehed, kes kaevandavad sütt, võtma ISISe liikmete moodi vastutusele. 

Mehed, kes kaevandavad sütt, peaks võtma ISISe liikmete moodi vastutusele. 

Me ei tohi jätta Lucase hullumeelseid arvamusi tähelepanuta. Tuleb välja selgitada, kuidas peavoolu poliitik; selline, keda korporatiivne meedia kannab kätel, saab võrrelda söe kaevandamist inimeste massilise hävitamisega. Ms Lucas esines selliste hullumeelsete avaldustega Guardianis – kus siis veel. Kui Ühendkuningriigi valitsus, seda üle kolmekümne aasta esimese, söekaevanduse avamise Cumbrias 7. detsembril heaks kiitis, nimetas Lucas seda sündmust "tõeliselt kohutavaks". Ta kirjutas, et see "kliimat hävitav, tagurlik söekaevandus" pole midagi muud kui "inimsusevastane kliimakuritegu".

Kuid see ei ole seda! Või äkki ikkagi on? Palun vabandust, aga ma olen siinkohal täpne ja maa seest söe kaevandamine ei ole inimsusevastane kuritegu. Kui see oleks nii, siis Hiina Rahvavabariigi juhid, kus kaevandatakse sütt 13 miljonit tonni päevas ja võrdleme seda perspektiivi mõttes nüüd Cumbria kaevanduse 2,8 miljoni tonniga, kükitaksid täna juba vanglas. Ma loodan, et Lucas paneb toime Xi Jinpingi kodanikupoolse vangistamise (citizen's arrest – angloameerika õigussüsteemis lubatud olukord, kus tavainimene võib teise kuriteo eest vangistada). 

Kuid tegemist ei ole kindlasti inimsuse vastase kuriteoga. See määratlus jõudis rahvakeelde koos natsionaalsotsialistide kuritegusid lahkava Nürnbergi protsessiga. See sõna tähendab nii suure kurja tegemist, mida võib võrrelda rünnakuga terve inimkonna vastu. Nüüd Lucast maa peale tuues: söe kaevandamine selleks, et toota terast – milleks Cumbria kivisütt peamiselt hakatakse kasutama – ei ole inimkonna teotamine. Kuid ma räägin teile, mis on tõeline teotus: rääkimine kivisöe põletamisest samade sõnadega kui inimeste põletamisest. See, Caroline, on jälestusväärne. 

Selline maailmalõpuga liialdamine, nagu seda teeb Lucas, on kuri kahel viisil. See demoniseerib kõige hüsteerilisemal viisil täiesti normaalseid ja head kaasa toovaid tegevusi. Cumbria söekaevandus loob sadu hea palgaga töökohti. See suurendab Cumbria töölisklassi perekondade sõltumatust ja väärikust. See vähendab Ühendkuningriigi sõltuvust söeimpordist. Need on kõik head asjad. Neid peaks rõõmuhõisete saatel tähistama.

Kuid loomulikult, Lucas ja teised keskklassi rohelised leiavad, et Cumbria kohalikud kogukonnad, kes kiidavad kaevanduse avamise heaks, "igatsevad taga minevikku" ja neid on "ära võrgutatud" kavaga, mis toob neile lõpuks kaasa "kannatusi". Kas nad on nüüd hirmsad hoolijad? Cumbria töölisklass, kes ootab kannatamatusega, millal saaks sütt kaevama hakata, on hullumeelselt "süsi on kuritegu inimkonna vastu" sonivate guardianistidega võrreldes arukuse musternäide.

Teiseks on selline liialdamine halb, kuna see teeb päris kuriteod inimkonna vastu väiksemaks. Lucas pole ainukene roheline, kes kasutab ajaloo hullumeelsusi oma kaasaja suhtes kogunenud kodanlikule ängile moraalse kaalu lisamiseks. Canterbury peapiiskop võrdles 2021. aasta lõpus kliimamuutuseid holokaustiga (mille eest ta hiljem vabandust palus). Rohelised, kes laiavad "ökotsiid" sarnaste sõnadega, räägivad puude maha raiumisest viisil, nagu võetaks maha inimeste päid. Kirjanikud kutsuvad looduse ära kasutajaid võtma koos "inimsuse vastaste kurjategijate, sõjakurjategijatega ja genotsiidi toimepanijatega" vastutusele rahvusvahelises kriminaalkohtus. "Soojustage Britannia" [agressiivse roheliikumise Extinction Rebellion/hävingumäsu osa] rahurikkujad võrdlevad inimesi, kes kliimamuutuste koha pealt "vaikivad" nendega, kes "vaatasid pealt natsionaalsotsialistliku Saksamaa tekkimist ja selle üha laienevat vägaivallarežiimi, mis lõppes holokaustiga".

Kliimahüsteeria levitamine on küüniline õuduse võimendamise taktika.

Selline upsakas genotsiidijutt solvab neid miljoneid inimesi, kes kaotasid oma elu päris genotsiidides. Samuti on sellised sõnad võetud kasutusele, et keerata kliimahüsteeriale veelgi rohkem vinte peale. See on küüniline õuduse võimendamise taktika. Rohelised kasutavad üha äärmuslikumat kõnekeelt, et ajada inimesed paanikasse ja sundida nii neid muutma oma käitumist. Tasub tähele panna, et me kuuleme üha vähem sõna "kliimamuutused" ja üha rohkem räägitakse "kliima hädaolukorrast" (climate emergency) ning isegi "kliima maailmalõpust" (climate apocalypse). Oxfordi inglise keele sõnaraamat (Oxford English Dictionary) väidab, et kliimakeel muutub eesmärgiga "anda edasi äärmise pakilisuse tunne" (very real sense of urgency). Hävingumäsu avaldas meelt isegi New York Timesi peakontori ees, nõudes ajalehelt, et see kasutaks "kliimamuutuste" asemel alati sõnu "kliima hädaolukord". Mõned keeleeksperdid tervitavad sellist katastroofi-sõnavara, sest "see aitab avalikkust veenda, et tegemist on üha pakilisema ohuga".

Rohelise terrori võimendamine täidab eriarvamuste lämmatamise eesmärke.

Lühidalt: keele manipuleerimine aitab soovitud suunas mudida inimeste mõtlemist. Kui inimesi saab veenda, et liigutakse kliima-maailmalõpu poole – mida inimkond mitte kuidagi ei tee – siis ehk hakatakse ka palju öko-vastutustundlikumalt käituma. Rohelise terrori võimendamine täidab eriarvamuste lämmatamise eesmärke. Kui keegi seab mõne punkti öko-ideoloogiast kahtluse alla, siis on ta hoobilt süüdi Armageddonile kaasaaitamises. Kui Caroline Lucas räägib söe kaevamisest kui kuriteost inimkonna vastu, siis mõistab ta hukka iga selle toetaja kui moraalse kaasosalise türannia kehtestamises. Selline valelik ja hullumeelne keelekasutus teeb meist kõigist kurjategijad, kes me leiame, et söekaevandamine võib teatud mahus olla õigustatud. Meil ei ole enam ainult rohelistest erinev nägemus asjade kohta – me oleme vihkamist väärt kirjeldamatu hävingu pooldajad ja maailmalõpu saabumise kiirendajad. Meie suud, nagu viidatud söekaevandus, tuleb kinni panna. 

Rohelise terrori võimendamise mõju on kohutav. See hirmutab lapsi, võimendab uut vaimuhaigust nimega "kliimaärevus", teeb inimesed "kurvaks", "hirmunuks" ja "jõuetuks". See seab ohtu inimeste elatusallikad. Kui rohelised saavad oma tahtmise, siis pole sadadel Cumbria inimestel tööd. 

Või vaadake üleilmset põllumajanduskriisi, alates Kanadast kuni Iirimaa ja Hollandini, kus valitsused kehtestavad lämmastikuheitme piiramiseks karme ja naeruväärseid seaduseid. Tegevuse võib lõpetada kuni 3000 Hollandi talumajapidamist. Vaadake Sri Lanka pealt, kui kohutavad inimesi vaeseks tegevad tagajärjed on ökohüsteerial. Sama toimub kõikjal globaalses lõunas, kus lääne nomenklatuuri terrorit võimendatakse arengu ja majanduskasvu arvelt. See on tõeliselt irooniline, kui võrrelda, kuidas öko-marutõve levitajad räägivad inimsuse vastastest kuritegudest ja millist kohutavat mõju nende poliitikad avaldavad inimkonnale maailma lõunapoolel.

Cumbria vastuolud näitavad roheideoloogia äärmist vaenulikkust töölisklassi suhtes. Kui võtta asja olemus kokku, siis me näeme, kuidas head elu nautivad rüperaali klassid karjuvad "maailmalõpp" selle peale, kui viissada inimest saab tööd valdkonnas, mis neile ei meeldi. Kellelegi pole vaja selgemat tõestust, et ökohüsteeria on ohuks tervele mõistusele, mõistuspärasele arutelule ja tavaliste inimeste õigusele käia tööl ning saada endaga hakkama.

Toimetas Karol Kallas