Foto: Bigstockphoto

Skandinaavia ja Briti valitsused rahastavad Wikipedia artiklite, mis on nn ametliku kliimateadusega vastuolus, "õigeks" kirjutamist. Wikipedia projekti veavad Stockholmi Keskkonnainstituudi aktivistid.

Mõttekoja Stockholmi Keskkonnainstituudi (Stockholm Environment Institute; SEI) projekti nimeks on "Kommunikatsiooni ja kliimateadmiste parandamine Wikipedia kaudu", vahendab Daily Sceptic

SEI poolt on sihikule võetud kliimamuutusi käsitlevad Wikipedia artiklid, millel on päevas märkimisväärne külastajate arv. Mõttekoda osutab, et Wikipedia sissekandeid esitab Google otsingute tipus ja ilmavõrgu entsüklopeedial on oluline roll kliimamuutuste teadmiste levitamisel. Projekti seletuskirjas kirjutatakse: "Võtmetähtsusega artiklite korrigeerimine vastavalt teaduslikule ekspertiisile on vajalik."

SEI räägib küll korrigeerimisest, kuid nõndanimetatud sisuekspertide nimekiri ei jäta muljet, et tegemist võiks olla hoolika päris kliimateaduse järgimisega ning kajastatud saavad kõik asjakohased kliimateaduse vaated. Näiteks ühel projekti "eksperdil", Washingtoni Ülikooli epidemioloogil Kristie L. Ebil, on huvitav arusaamine, et atmosfääri suurem süsinikdioksiidi tase "mõjutab meie toidu toiteväärtust". Ajakirjandus ja aktivistidest politiseeritud teadlased ei suhtu vaesesse CO2 viimasel ajal just kõige paremini, kuid süsinikdioksiid on elugaas, mille 60-protsendine vähenemine atmosfääris tooks Maal kaasa taimeelu lõpu.

Teine SEI "sisuekspert" on Kanada Carletoni Ülikooli keskkonnatehnoloogia abiprofessor Elisabeth Gilmore, kes juhib ühte noorte keskkonnaaktivistide rühmitust. Ta kirjutas käesoleva aasta jaanuaris avaldatud teadustöös, et peale seda, kui Greta Thunberg "noomis" COP24 kliimakohtumise delegaate, "on saanud üha enam selgeks, et üliõpilased tunnetavad paljude ja omavahel põimuvate kliimamuutuste, bioloogilise mitmekesisuse, kestva ebavõrdsuse, ebaõigluse ning majandusliku ebakindluse eksistentsiaalsete kriiside kogu jõhkrust."

SEI projektis osalevad teadlased, kes on "teaduse ja kliimamuutuste eksperdid". Kui lähemalt vaadata, siis nende "ekspertiis" paistab olevat rohkem seotud õilmitseva ökobürokraatia, kliimakonsultatsioonide ja roheaktivismiga. Üheskoos vaadatakse Wikipedia tekstid üle, sobimatud osad kustutatakse ära, asendatakse need uue sisuga ja lisatakse uued viited. Osa eksperte tegeleb artiklite otsimisega, mida "on vaja muuta".

Mõttekoda SEI asutati 1989. aastal ja selle eesmärgiks on "toetada otsuste langetamist ja ajendada üle kogu maailma jätkusuutlike arengute jaoks vajalikke muutuseid". Oma eesmärkide täitmiseks on mõttekoja käsutuses väidetavalt teadmised, mis loovad silla keskkonnahoiu ja arengu jaoks vajalike poliitikate ning teaduse vahele. Suurim SEI rahastaja on Rootsi Riik ja riigiasutused ning 2022. aasta eelarve jäi 38 miljoni euro ümber. Rahastajate seas on lisaks Euroopa Komisjon, Eesti ministeeriumid ja üleilmse ulatusega vasakpoolsete miljardäride sihtasutused. Ühendkuningriigi valitsus andis SEI-le 380 000 eurot.

SEI on väga tihedalt seotud Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni ja selle valitsustevahelise kliimapaneeliga (IPCC). SEI nõukogu esimees, kelle määrab ametisse Rootsi valitsus, on Lennart Bage, kes varem töötas ÜRO Rohelise Kliimafondi (Green Climate Fund; GCF) aseesimehena. GCF on seadnud oma eesmärgiks aastas saja miljardi dollari hankimise, mille toel soovitakse sundida arenevaid riike loobuma fossiilkütustest. Kui Bage GCF nõukogu aseesimehe kohalt 2019. aastal lahkus, teatas ta, et kuigi GCF on liigutanud miljardeid, peaks selle eelarve siiski olema mõõdetav triljonites. Mitmed Wikipedia ümberkirjutamise eksperdid töötavad ÜRO, IPCC ja Konventsiooniosaliste konverentsi (COP) heaks. 

2022. aasta septembris rääkis ÜRO avaliku suhtlemise asesekretär Melissa Fleming Maailma Majandusfoorumi kliimamuutuste "väärteabe" teemalise kõnekoosoleku osalistele, et ÜRO teeb koostööd Google'iga tagamaks, et selle otsitulemuste esimeses otsas näidatakse ainult ÜRO poolt heaks kiidetud kliimateadust. "Me muutume järjest ennetavamateks, teadus on meie oma ja maailm peab seda teadma," selgitas Fleming. Antud kontekstis pole üllatav, et Wikipediast üritatakse teha propagandakanal. Säherdune kliimanarratiivi "õigeks" kirjutamine on vallutanud lisaks korporatiivse meedia ja null-heitmete ideoloogia toel üritatakse maailma majandus ning ühiskonnad ümber ehitada. Kollektivistlikku meediaoperatsiooni rahastavad nii valitsused, vabaühendused kui miljardäridest "heategijad". Kui mõni meediaorganisatsioon ei kuula sõna, tabavad seda reklaamiandjate boikott ja "faktikontrollijate" rünnakud, IPCC jutupunktidele vastu hakkamine tähendab teadlaste jaoks karjääri lõppu, kooliõpikutesse kirjutatakse sisse ÜRO kliimavaled ja pea iga päev algab mõni uus kliimaga hirmutamise kampaania.

Erinevad väärteabega võitlevad organisatsioonid, nagu näiteks Briti välisministeeriumi poolt kaasrahastatav Globaalne Väärteabe Indeks (GDI), on venitanud "väärteabe" mõiste nii laiaks, et see ei tähenda enam ainult valesid, vaid näiteks ka "vaenulikke jutupunkte" (adversarial narratives).

SEI harukontor asub ka Tallinnas.

Toimetas Karol Kallas