Ameerika Ühendriikide suurimale kaabeltelevisiooni võrgustikule CBS kuuluv uudistekanal CBS News leiab, et Talebani edu ja USA, lääneliitlaste ning Afganistani valitsuse hävingu põhjuseks on kliimamuutused.
"Afganistani maapiirkondi on raputanud kliimamuutused. Viimase kolme aastakümne jooksul on riiki tabanud üleujutused ja põuad, mis on hävitanud saagi, ning jätnud inimesed nälga. Ja Taleban – tõenäoliselt ise saamata aru, et kliimamuutused on selle põhjuseks – on sellest valust kasu lõiganud," kirjutab CBS News.
Rohkem kui kuuekümne protsendi afgaanide peamiseks sissetulekuallikaks on põllumajandus. Kaheksakümmend protsenti riiki tabanud konfliktidest on tingitud ligipääsust loodusvaradele – veele, viljakale mullale, karjamaadele jne.
Viimase kahekümne aasta jooksul on Afganistani sisemajanduse kogutoodangust 20 kuni 40 protsenti andnud põllumajandus, kuid väidetavad "kliimamuutused" on teinud sellega ära elamise järjest raskemaks.
Nii on väljaande hinnangul Talebanil hõlbus minna talupoegade juurde ja öelda, et "okupatsioonivõim on teid alt vedanud ning aidake meil parem see kukutada". Taliibide jutt mõjub seda enam, et Taleban maksab võitlejatele päevas 4–9 eurot, mida on märgatavalt rohkem kui talumehed põllupidamise ja loomakasvatusega teeniksid.
Tähelepanu juhitakse ka korrelatsioonile oopiumimooni kasvatuse ja Talebani populaarsuse vahel riigi lõunaosas. Moone on võrreldes teiste põllukultuuridega kasvatada mõnevõrra lihtsam ja otstarbekam, sest need nõuavad vähem vett ning kogu toodang ostetakse alati ära.
Brookingsi mõttekoja vanemteadur Vanda Felbab-Browni sõnul on asjatu lootus, et Taleban oopiumiärile lõpu teeks, kuna nad kaotaksid sellega suure osa oma sissetulekutest ja kahjustaksid oma toetust, mis omakorda mõjuks nende võimu stabiilsusele.
Uudisteagentuur Reuters kirjutab, et Ameerika Ühendriigid on viimase viieteistkümne aasta jooksul kulutanud Talebani ja oopiumiäri lahutamisele 8 miljardit dollarit.
1979. aastal elas Afganistanis 15,5 miljonit inimest. Täna on riigi rahvaarv 40 miljonit. Selline plahvatuslik rahvastiku kasv, koos tõhusamate/intensiivsemate põllupidamise viiside ja tehnoloogiatega on kaasa toonud loodusvarade ületarbimise ning põllumaa erosiooni.
CBSi poolt mainitud "kliimamuutused" pole ainult Afganistani mure, need on inimkonda saatnud läbi ajaloo ja täna valdavad üle maailma. Teemast on kirjutanud geoloog ja geomorfoloog David R Montgomery raamatus "Muld. Tsivilisatsioonide häving". Raamatu ühene järeldus on selles, et arenguga kaasnevad keskkonnamuutused – algelisest kogukonnast saab tsivilisatsioon, tehnoloogia arenguga elanikkond suureneb plahvatuslikult, ümbritsev keskkond kurnatakse välja ja riike/impeeriumeid äkki enam ei ole – on inimestega alati kaasas käinud.
Toimetas Karol Kallas