Donald Trump ja Joe Biden CNN-i Ameerika Ühendriikide 2024. aasta presidendivalimiste kandidaatide debatil, 28.06.2024 Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Eesti aja järgi 28. juuni varahommikul toimus Ameerika Ühendriikides vabariiklasest presidendi Donald Trumpi ja demokraat Joe Bideni presidendivalimiste avalik vaidlus.

Bideni esinemist Trumpiga debatilaval vastakuti minnes nimetatakse "nõrgaks" või "võdisevaks", mille peale Bideni liitlased kongressis said "närvivapustuse" (šoki) ja "langesid masendusse", vahendab Axios.

81-aastane Biden rääkis kähiseval häälel, tihti väga vaikselt, puterdas ning jäi mulje, et ta ei tea, millest ta räägib. Lisaks valetas – ta väitis näiteks, et tema on sellel sajandil esimene president, kelle ametiajal pole USA sõdureid välismaal lahingutes surma saanud. Afganistanist sõdurite ebaõnnestunud äratoomise ajal 2021. aasta septembris hukkus 13 USA sõjaväelast. Jordaanias hukkus käesoleva aasta alguses Iraani mahitatud droonirünnakus kolm USA sõdurit.

Juba vaidlemise ajal hakkasid demokraatide leerist kostma hääled, et seni niigi kõikuva partei toetuse arvamusküsitlustes viib Bideni esinemine veelgi rohkem allapoole. 

Bideni nõtrus kujutab demokraatide jaoks probleemi nii novembri alguses toimuvatel USA presidendi- kui kongressi valimistel. "Me kaotame kongressis nii 20 kohta, kui selline asi veel edasi kestab," rääkis ajakirjanikele üks anonüümseks jääda sooviv demokraadist rahvaesindaja. Mõned demokraatide kongressisaadikud väidetavalt ropendasid Bideni esinemise peale kõva häälega.

Teised demokraatide saadikud jagasid lõiku 1980. aasta filmist "lennuk", mis kannab pealkirja "ma valisin liimi nuusutamiseks vale nädala".

Kolmandad leidsid, et Biden valmistati vaidlemiseks Trumpiga liiga hästi ette ja oleks enne debatti pidanud rohkem puhkama.

Mõned demokraadid nimetasid olukorda enda leeris "agressiivseks paanikaks".

Wisconsini osariigi demokraadist kongressisaadik Marc Pocan arvas, et faktikontrollijad teevad Trumpi esinemise ajal kuulutatud valed pihuks ja põrmuks, mis tähendab Bideni võitu.

Üks kongressi naissaadik arvas, et "nüüd on aeg naisel päästa need mõlemad mehed (Trump ja Biden) nende kannatustest … president Whitmer kõlab väga hästi". Ta osutas Michigani osariigi kubernerile Gretchen Whitmerile.

Bideni presidendikampaania ametnik Jen O'Malley Dilloni sõnul esitas demokraat debatil "positiivse ja võiduka nägemuse", samas kui Trump "tuletas ameeriklastele meelde, miks nad ta neli aastat tagasi ametist vallandasid". 

Levib arvamus, et peale seda debatti ei ole enam võimalik, et demokraadid läheksid Bideniga presidendivalimistel edasi.

Bideni esinemine oli nii nadi, et isegi parema ajakirjanduse ja sotsiaalmeedia konservatiividest "lõukoerad" hoidsid ennast tagasi ja tundsid talle pigem kaasa. 

Tuntud konservatiivne meediategelane Laura Ingraham leiab: "Axios teeb näo, nagu kongressi demokraadid "oleksid saanud närvivapustuse". Tõde on siiski see, et nad valetavad, sest kõik teadsid kui halvas olukorras on Biden."

Endine vabariiklasest presidendikandidaat Vivek Ramaswamy võttis debati kokku: "Tõik, et üldse keegi üllatus tänaõhtuse Bideni ajusurnud esinemise peale, tähendab meediale karmi hukkamõistu, sest see on näinud hirmsal kombel vaeva, et seda asjaolu avalikkuse eest varjata."

Konservatiivne ajakirjanik Savannah Hernandez, kes ei olnud Bideni suhtes eriti kaastundlik, arvab: "Tänase debati kõige olulisem kokkuvõte on … kui kellegi on kunagi ära vägistanud tema õde ja ta vajas selle peale aborti, siis hääletage kindlasti Joe poolt, sest tema seisab teie eest." Biden rääkis ebaseaduslike sisserändajate kuritegevust puudutavale küsimusele vastates, et paljud ameeriklased vägistavad samuti oma sugulasi, kelle hulgas on nende õed.

Biden oli halvas seisus ja kannatas mälunõtruse käes juba 2020. aasta valimiskampaania ajal.

Trump ennustas käesoleva aasta alguses, et Bidenist ei saa demokraatide presidendikandidaati.

Toimetas Karol Kallas