Poola peaminister Mateusz Morawiecki (paremal) vastamas ajakirjanike küsimustele saabudes Euroopa Liidu "mitteametliku" tippkohtumise õhtusöögile Salzburgis 19. septembril. Suhted Poola valitsuse ja Euroopa Komisjoni vahel on kujunemas ülimalt teravaks. Foto: Scanpix

Poola peaministri Mateusz Morawiecki sõnutsi on Euroopa Komisjon "võibolla suurel määral" lõiganud läbi dialoogi Poolaga sealsete kohtureformide küsimuses.

Morawiecki hinnangul toidab tüli Varssavi ja Brüsseli vahel mõistmatus reformide suhtes, mida Poola valitsevad konservatiivid parasjagu teostavad, vahendab Radio Poland.

"Ülemkohtu reformiga seonduvates küsimustes käib jätkuvalt dialoog, kuid nagu me võime näha, on Euroopa Komisjon otsustanud astuda sammu, mis lõikab selle dialoogi läbi teatud määral – või võibolla suurel määral," ütles valitsusjuht.

Peaministri kommentaarid kõlasid pärast seda, kui Euroopa Komisjon kaebas Poola kohtureformi pärast Euroopa Kohtusse.

Aastal 2015 võimule tulnud erakonna Õigus ja Õiglus (PiS) sõnutsi on oluline põhjalikult reformida Poola ebaefektiivset ja kohati korrumpeerunud kohtusüsteemi, mida määrib ja varjutab kommunistlik minevik.

Nagu kinnitab PiS, kujutavad kohtunikud endast elitaarset ja enese huvides tegutsevat klikki, kellele sageli jäävad kaugeks ja arusaamatuks tavakodanike probleemid.

Samal ajal pole Poola ainus Euroopa Liidu liikmesriik, kus kohtureformist kõneldakse.

Brüssel kaebas Poola kohtusse