NASA näitas avalikkusele esimest korda Artemise kuumissiooni Orioni kosmoseliikurit 14. märtsil 2020. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump allkirjastas esmaspäeval 6. aprillil presidendi korralduse, mille alusel saavad Ameerika ühendriigid asutada Kuule ja asteroididele toorainekaevandusi.

Kuu- ja asteroidivarade kaevandamise presidendi määrust valmistati ette ligi aasta ja see kannab nime "toetades rahvusvahelist ilmaruumi ressursside kaevandamist ja kasutamist" (Encouraging International Support for the Recovery and Use of Space Resources). Korralduses rõhutatakse, et 1967. aastal vastu võetud avakosmoselepinguga on lubatud Kuu, Marsi ja muude ilmaruumikehade kaevandamine, vahendab Fox News.

"Avakosmos on nii seaduslikult kui füüsiliselt unikaalne inimtegevuse keskkond ja selle tõttu Ameerika Ühedriigid ei käsitle ilmaruumi kui üleilmselt ühisvara," seisab korralduses.

Ameerika Ühendriikide valitsusametnike seas on aastaid valitsenud seisukoht, et kuuvarad on nende omad, kes neile esmalt jaole saab. 2015. aastal võttis Kongress vastu seaduse, mis lubab Ühendriikide kodanikel ja ettevõtetel kasutada Kuu ja asteroidide ressursse. Lisaks sellele pole Ameerika Ühendriigid allkirjastanud 1979. aasta Kuu kokkulepet, millega tahetakse kõigil kosmosekehadel leiduvad ressursid kuulutada kõigi Maa riikide ühisomandiks.

Korralduses kinnitatakse Kongressi seadusega määratud ameeriklaste õigust kasutada kosmost äri tegemiseks ja sealsete maavarade kaevandamiseks.

"Nii Ameerika Ühendriikide kui sarnaselt mõtlevate riikide tööstused võidavad stabiilsetest rahvusvahelistest normidest, tänu millele eraisikud, eraettevõtted ja majandused võidavad kui inimtegevus laieneb Maa piirest väljapoole," seisab korralduses.

Teadlased ja äriinimesed on pikki aastaid olnud kindlad, et Kuule ja teistele ilmaruumikehadele loodavad kaevandused avavad inimkonnale seninägematud energia- ja materjalivarud. Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri NASA Artemis programmi raames peaksid inimesed taas Kuule jõudma 2024. aastal.

Toimetas Karol Kallas