Edward Snowden Venemaalt telesilla vahendusel intervjuud andmas. Foto: Scanpix

NSA lokulööja Edward Snowden ütles Ron Paulile antud süvariigi-teemalise intervjuu käigus, et "elu muutub privaatsemaks, elu muutub vabamaks, kui sind ei jälgita, kui sind pealt ei vaadata."

Snowden peab problemaatiliseks, et tema kaasmaalased ei oska vabadust ehk priiust selgelt defineerida, mistõttu on veelgi raskem märgata ja mõista, kui see jalge alla trambitakse.

"Inimesed ütlevad viimasel ajal, et privaatsus on see, mida me tavatsesime nimetada vabaduseks, ja siis sama hingetõmbega ütlevad nad, et privaatsus on surnud. Vabadus, mis see on? … See on enesemääramine, vaba tahe.

See on võime omada midagi, mis on sinu oma, mitte ühiskonna oma.

See on kodeeritud meie keelde. Kui me räägime eraomandist, siis me räägime sinu õigusest, sinu võimest omada midagi, mis kuulub sulle.

Sina otsustad, kuidas sellega ümber käia. Sina otsustad, mis värvi sa oma maja värvid; sina otsustad, mis värvi särgi sa selga paned – sa ei pea kellegi käest küsima," ütles Snowden.

Ta jätkas: "Vabadus on vabadust luba küsimisest. See on kõigi teiste õiguste läte.

Öelda, et sa ei hooli privaatsusest, sest sul pole midagi varjata, on sama mis öelda, et sa ei hooli sõnavabadusest, sest sul pole midagi öelda."