Saksamaa välisminister Annalena Baerbock. Foto: Scanpix

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock väitis usutluses ÜK väljaandele The Financial Times, et vaatamata majanduslangusesse sattunud riigi rahalistele raskustele kavatseb Berliin leida ühel või teisel viisil ressursid, et toetada hiljuti rahvusvahelisel kliimakonverentsil vastu võetud rohepöörde algatusi. 

"Me oleme alati usaldusväärseks partneriks, seetõttu oleme me võtnud ka föderaalvalitsuse tasemel vastu otsuse täita oma rahvusvahelised kohustused (kliimamuutuste agenda küsimustes)". 

Saksamaa on juba panustanud 6 miljardi euro jagu vahendeid "üleminekufondi", mis peaks tehtama kättesaadavaks järgneval kahel aastal. Sellele lisanduvad veel täiendavad 2 miljardit eurot, mida Berliin on lubanud kättesaadavaks teha ÜRO "Rohekliima fondile" (Green Climate Fund). 

Saksa keskvalitsuse innukus rohepööret kulusid lugemata läbi viia sai novembris tagasilöögi, kui Liitvabariigi konstitutsioonikohus otsustas, et valitsusel ei ole õigust kasutada koroonakriisi ajal loodud kriisifondi 60 miljardini ulatuvaid varasid meelevaldselt kliimapoliitika läbi viimiseks.

Kohtu hinnangul rikuks see samm niinimetatud "fiskaalpiduri" reeglit, mis asetab riigile võlapõhiste kohustuste võtmisel selged piirid. Nimetatud kohtuotsus asetab Berliini keskvalitsuse ebamugavasse olukorda, tekitades 2024. aasta eelarvesse täiendava 17 miljardi euro suuruse augu. 

Saksa roheliste parteisse kuuluv rohepöörde usku ning Baerbock näeb aga drakoonilise kliimapoliitika läbi surumist võimalikuna ka eelarvekriisi tingimustes. Selleks olevat vajalik üksnes riigivõla kasvatamine üle seni Saksa põhiseaduse poolt lubatud piiride. 

Toimetas Adrian Bachmann