Foto: Piqsels

Riigikogu õiguskomisjoni koalitsioonierakonnad ei olnud valmis algatama seadusandluse muutmist, millega oleks kriminaliseeritud loomade seksuaalse kuritarvitamine ja selle otsuse peab tegema Eesti valitsus.

Käesoleva aasta esimesel juunil jõudis riigikokku vabaühenduse Loomus rahvaalgatus, millega soovitakse keelustada Eestis loomade pilastamine.

Riigikogu õiguskomisjon arutas inimeste loomadega vahekorda astumist ja kas see on hea või halb 23. oktoobril.

Väidetavalt mõistis komisjon loomade seksuaalse kuritarvitamise "üksmeelselt hukka".

„Arutasime põhjalikult, kuidas seda probleemi peaks lahendama. Komisjon otsustas pöördumise edastada valitsusele, kuna selle küsimuse lahendamine eeldab erinevate ministeeriumide koostööd. Ilmselt tasuks esmalt muuta loomakaitseseadust, et loomade suhtes lubamatut tegu käsitlev paragrahv paremini lahti kirjutada ja loomade seksuaalne väärkohtlemine seal eraldi välja tuua," vahendab õiguskomisjoni esimehe Eduard Odinetsi sõnu riigikogu pressiteade. 

Sotsiaaldemokraadist esimees lisas, et alles selle järel saab vaadata, kas on vaja muuta ka karistusseadustikku, et seadused koos hästi töötaks.

Vähemalt teoreetiliselt, kuna Eestis kehtib esindusdemokraatia, peaks riigikogu andma käske ja suuniseid, mida ja kuidas teha, valitsusele, mitte vastupidi. 

Seda enam, et kuna Eestis ja Eesti ümber on ohjeldamatult kriise, millega valitsus peab viivitamatult tegelema, siis peaminister Kaja Kallase ja teiste valitsusliikmete tülitamine selliste üheselt arusaadavate vastustega küsimustega näeb riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liikme Varro Vooglaiu sõnul välja pigem "teema suretamisena".

Vooglaid kirjutab sotsiaalmeedias:

"Õiguskomisjonis tuli täna arutlusele kollektiivne pöördumine, millega taotleti, et loomadega seksuaalsuhetesse astumine saaks Eesti Vabariigis selgesõnaliselt keelatud. 

Opositsioonisaadikutena tegime ettepaneku algatada kohe komisjoni poolt (koostöös maaelukomisjoniga) loomakaitseseaduse muutmine (lihtne ja konkreetne muudatus), aga koalitsioonisaadikud hääletasid selle maha. 

Nende eelistatud lahenduseks oli mitte ise vastutust võtta ja eelnõud koostada, vaid teha valitsusele ettepanek seisukoha kujundamiseks. Tavaliselt talitatakse nii, kui eesmärgiks on teema suretada. Saab näha, kas nii lähebki. Masendav impotentsus."

Loomade seksuaalse kuritarvitamise karistamise seadustamist ilma valitsuse seisukohata ei soovinud ette võtta õiguskomisjoni liikmed: Eduard Odinets Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast; Vilja Toomast, Anti Haugas, Valdo Randpere ja Mati Raidma Reformierakonnast ning Liisa-Ly Pakosta Eesti 200-st.   

Toimetas Karol Kallas