Mis tantsu tantsitakse täna? Emmanuel Macron ja Angela Merkel esinevad Berliinis päeval pärast esimesena mainitu osutumist Prantsuse presidendiks. Foto: Scanpix

Poliitiliste vaatlejate ridades on silmatud potentsiaalset konflikti Saksa kantsleri kohusetäitja Angela Merkeli ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni vahel nn superriigi ehk Euroopa Ühendriikide küsimuses.

"Euroopa Vabariigi" ideed võeti varasemalt kui föderalistlikku fantaasiat, kuid tänu Macroni toetusele on mõte järjest rohkem kuju võtmas, kirjutab Express – mõneti Merkeli meelehärmiks, keda sageli "Euroopa emaks" kutsutakse.

Nagu nendib politoloog ja Berliini mõttekoja European Democracy Lab asutaja Ulrike Guérot, on Merkel mainitud suuna suhtes väljendunud "puiklevalt."

Kantsleri kohusetäitja instinkt võiks olla toetada oma liitlast Macroni, kuid ta kõheleb, kartes Saksa valijate reaktsiooni, väidab Guérot.

Nii ongi paar nüüd Euroopa Liidu tuleviku suhtes konfliktses situatsioonis.

Küll aga võib Prantsuse president nüüd mõjutada Merkelit tema koalitsioonikaaslaste kaudu.

Nimelt on Saksa sotside (SPD) liider ja endine Euroopa Parlamendi president Martin Schulz "Euroopa Ühendriikide" tekitamist avalikult ja häälekalt toetanud.

Nüüd saab Macron sosistada soove Merkeli kõrva SPD kaudu.

"Emmega edasi!"