Pilt: Euroopa Komisjon

Euroopa Keskpank otsustas 18. oktoobril, et 1. novembril algab Keskpanga digieuro teine ettevalmistusetapp, mille käigus üritatakse kirjutada valmis digraha kasutamise reeglistik ja  leida digieuro platvormi arendaja ning taristu haldaja.

Otsusega kuulutas Euroopa Keskpank (EKP) lõppenuks 2021. aastal alustatud digieuro projekti uurimisetapi, mille järeldusega saab tutvuda sellekohases raportis.  

Uurimisetapi tulemuste põhjal on EKP kokku pannud digieuro, mida saavad läbi kontrollitud vahendajate – nagu näiteks pangad – kasutada kõik kodanikud ja ettevõtted.

Digieuro hakkab kehtima üle euroala, selle põhifunktsioonid on kasutajatele tasuta ja seda saab kasutada nii ilmavõrgus kui ilmavõrguta.

Digieuro arendajad väidavad, et selle kasutajate iseolemise võimeks ja turvalisus on nii kõrgel tasemel kui vähegi võimalik. Keskpanga digieuro vahendusel on võimalik sooritada makseid hetkega. Seda saab kasutada inimeste vahel maksete tegemiseks, poes ja e-poodides. Seni ei paku selliseid võimalusi mitte ükski digitaalne makselahendus.

Digieuro ettevalmistusetapp algab 1. novembril ja kestab vähemalt kaks aastat. Selle aja jooksul valmib lõplikult digieuro reeglistik ja valitakse välja ettevõtted, mis hakkavad arendama digieuro platvormi ja taristut. Selle aja sisse jääb ka digieuro katsetamise periood.

Peale kahe aasta möödumist otsustab EKP nõukogu, kuidas projektiga edasi liikuda.

EKP kinnitab, et ettevalmistusetapi algatamise näol ei ole veel tegemist otsusega, et digitaalne euro võetakse tingimata kasutusele. Sellise otsuse saab teha alles siis kui Euroopa Liit on saanud valmis ja kinnitanud vajaliku seadusandluse. Keskpank lubab arvestada seadusloome käigus üles kerkivate nõudmiste ja ettepanekutega.

Lubatakse, et digieuro kasutajate iseolemine jääb sama puutumatuks kui sularaha puhul ja digiraha jääb alatiseks rööpselt kehtima koos sularahaga.

Digieurosid hakatakse kasutajatele jagama nende maksehaldurite (pankade jne) rakenduste ja ilmavõrgu liidese kaudu. Samuti on võimalik kasutada eurosüsteemi keskset rakendust, ehk kasutaja ei pea tingimata olema mõne panga klient.

Lisaks saavad digieurot kasutada ka inimesed, kellel ei ole pangakontot elik ligipääsu digiseadmetele, milleks nad võivad näiteks kohalikust omavalitsusest või postkontorist taotleda digieuro kaardi.

Digieurosid on võimalik vahetada pangaautomaatides sularahaks ja vastupidi.

Digieuro käitamise eest peavad pankadele mingit laadi tasu maksma ettevõtted, nagu täna kaardimaksete haldamise eest, kuid lubatakse, et platvormi on sisse ehitatud tõkendid, mis ei luba teenuse eest küsida liiga suurt tasu. Eurosüsteem kannab oma kulud iseseisvalt.

Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhataja Rainer Olti sõnul on digieuro platvorm kaupmeeste jaoks soodsam kui senised digimaksete lahendused.

Seni on maailmas digitaalse valuuta võtnud kasutusele 11 riigi, peamiselt arengumaade keskpangad.

Toimetas Karol Kallas