Äärmusfeministliku rühmituse Femen aktivist ühe Pariisi katoliku kiriku altari ees, 20. detsember 2013. Foto: Thomas Samson, AFP/Scanpix

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) on vastu naistevastase ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni ehk Istanbuli konventsiooni ratifitseerimisele riigikogus, leides, et see eirab traditsioonilisi soorolle.

“See on selline klassikaline radikaalfeministliku või vasakpoolse doktriini elluviimine läbi rahvusvaheliste konventsioonide ja lepingute, kus mõningate kõvasti välja reklaamitud heade asjade vahele on pandud terve hulk väga halbu asju või sellised asju, millega mingil juhul nõus ei saa olla,” ütles EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.

Riigikogu õiguskomisjon arutas teisipäeval Istanbuli konventsiooni ning Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluva justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul peab Eesti andma kindla sõnumi, et Eesti kultuuriruumis on naiste inimõigusi ning väärikust puudutavad kuriteod karistatavad ja konventsiooni jõustamiseks takistusi pole.

Martin Helme lubas, et EKRE fraktsioon laob ratifitseerimise entusiastidele ette kogu terve mõistuse vastase ideoloogia, mida konventsioon sisaldab.

“Sirvisime fraktsioonis seda deklaratsiooni ja sealt tuli ikka absurdseid asju välja. Üks asi on kogu see jutt, et inimesed sünnivad küll meheks ja naiseks, aga see on nende bioloogiline antus. Aga see, kes nad tegelikult on, seda pole kuidagi määratletud ja seda inimene ise otsustab. Tal võivad küll olla mehe sugutunnused, aga ta tunneb, et ta on naine ja seda tuleb tunnustada. Meie meelest on see nii ebanormaalne mõtteviis, et enam lollimaks minna ei saa,” rääkis Helme.

“Seal on veel teised asjad. Peaaegu otse oli öeldud, et traditsioonilised soorollid on naistevastane vägivald. Ehk siis see, kui sa arvad, et mehed peavad olema mehelikud ja naised naiselikud – meestel on isaroll ja naistel emaroll –, see on naistevastase vägivalla õhutamine a priori. Seal on sellised radikaalfeministlikke kontseptsioone ikka pandud mõnuga,” lausus riigikogu EKRE fraktsiooni aseesimees.

Loe lähemalt siit.