Martin Helme 28. jaanuaril 2023 Tallinnas, EKRE volikogus. Foto: Varro Vooglaid

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe ettepaneku kohaselt peaks valitsus loobuma kahest eelnõust, millest esimene suunab 10 miljonit Eesti maksumaksja raha mitte Ukrainale, vaid riskikapitali fondi ning teine suurendab Eesti osalust Euroopa Nõukogu Arengupangas ligi 10 miljoni euro võrra.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsioon andis koalitsioonierakondadele teada, et on valmis osaliselt loobuma obstruktsioonist, kui koalitsioon näitab üles valmisolekut otsida poliitilistes küsimustes kompromissi.

EKRE esimehe Martin Helme sõnul on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond teinud riigikogus obstruktsiooni alati ainult ühe eesmärgiga – survestada võimuliitu loobuma jõupoliitikast ja arvestama opositsioonierakondade ning nende valijate seisukohtadega.

„Ma võime oma töövõtteid muuta, kui näeme, et koalitsioonis on olemas siiras tahe meie ja meid valinud inimestega arvestada. Oleme valmis kultuurikomisjonis ja põhiseaduskomisjonis loobuma mitmest oma obstruktsioonilisest eelnõust ja hulgast parandusettepanekutest, et veenduda, kas koalitsiooni soov on siiras," ütles Helme.

Helme sõnul aitaks obstruktsiooni leevendamine kiiremini menetleda mitut eelnõu, mis on seotud Ukraina abistamisega.

„Oleme nõus toetama neljast Ukraina-teemalisest valitsuse eelnõust kahte. Esimesega võtab Eesti kohustuse osaleda Ukrainale antud laenu intressikulude katmisel ning teisega võimaldatakse Eesti ettevõtetel jätkata annetusi Ukraina toetuseks maksuvabalt," märkis Helme.

„Küll aga on meie tingimus, et koalitsioon peaks loobuma ülejäänud kahest eelnõust, millest esimene suunab 10 miljonit Eesti maksumaksja raha mitte Ukrainale, vaid riskikapitali fondi ning teine suurendab Eesti osalust Euroopa Nõukogu Arengupangas ligi 10 miljoni euro võrra," sõnas Helme.

"Meile ei ole vastuvõetav, et Ukraina abistamise loosungi varjus viiakse ellu muude eesmärkide täitmisele suunatud poliitikaid. Jääme ootama koalitsioonierakondade otsust, mis võimaldaks konstruktiivsete sammude astumist."

Toimetas Markus Järvi