EKRE poolt korraldatud meeleavaldus "Elektri hind alla!", 16. oktoobril 2022, Tallinnas Vabaduse väljakul. Foto: Veiko Vihuri

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Euroopa Parlamendi Identiteedi ja Demokraatia (ID) fraktsioon korraldasid eile Tallinnas Vabaduse väljakul suure meelevalduse „Elektri hind alla!", millel osales tuhandeid inimesi, kes nõudsid elektrihinna langetamist.

Meeleavaldusel esitati valitsusele nõudmine hakata inimestele ja ettevõtetele müüma elektrit omahinnaga, millest on välja võetud CO2 tasu. Samuti nõuti inflatsiooni ohjeldamiseks elektri, gaasi, diisli, bensiini ja muude kütteõlide aktsiisi ning käibemaksu langetamist. EKRE hinnangul on võimalik Eestis müüa elektrit hinnaga umbes 3 senti KWh kohta, vahendab Uued Uudised.

Meeleavaldusel esinesid kõnedega Martin Helme, Jaak Madison, Jaak Valge, Raul Siem, Varro Vooglaid, Anti Poolamets, Rudolf Jeeser, Eeva Helme, Rain Epler, Henn Põlluaas, Kristjan Moora, Siim Pohlak, Kalle Grünthal, Malle Pärn, Sven Sildnik, Mart Järvik, Markus Järvi ja Mart Helme.

EKRE esimehe Martin Helme sõnul ähvardab elektri hinna tõus ja rekordiline inflatsioon paisata vaesusesse kümned tuhanded seni endaga toime tulnud pered ning viia pankrotti paljud kodumaised ettevõtted.

„Reformierakonna valitsusel on olnud võimalik astuda konkreetseid ja mõjusaid samme elektri hinna alandamiseks, aga seda pole tahetud teha. Selle asemel pakutakse meile petukaupa ja silmamoondust. Universaalteenusega tahab valitsus jätta mulje, nagu oleks riik tulnud appi, aga tegelik eesmärk on panna inimesed röövellike hindadega leppima. Universaalteenus ei taga odavat elektrit, vaid kehtestab varasemaga võrreldes vähemalt viis korda kõrgema hinna," ütles Helme.

„Ka valitsuse niinimetatud toetusmeetmed ei päästa massilisest vaesumisest, sest toetusskeemide kaudu ei aidata elektriarvete tõttu kannatavaid inimesi, vaid nende taskust liigutatakse elektrimüüjatele hiigelkasumeid. Elektritootjad rikastuvad nii inimeste säästude arvelt kui ka riigieelarvesse laekuva maksumaksja raha abil, samas kui inimeste ja ettevõtete vaesumine jätkub."

EKRE esimehe sõnul pole mingit põhjust leppida sellega, et elektri hind on Eestis üks Euroopa kõrgemaid. „Meie riigis ei ole elektri puudujääki ja me ei pea elektrit mujalt kalli hinnaga juurde ostma. Tänu põlevkivile on meie riigil energeetiline sõltumatus ja Narva elektrijaamadest ning päikese- ja tuuleparkidest piisab riigi elektrinõudluse katmiseks."

Helme tõdes, et kui valitsejatel puudub tahe kriisile lahendust otsida, siis ei ole rahval muud valikut, kui tänavatele meelt avaldama tulla. „On oluline, et inimesed annaksid meeleavaldusega liitudes valitsusele selge signaali: me ei ole valitsuse tegevusega rahul ning valitsus peab riigi majanduse kokkukukkumise ja rahva massilise vaesumise ärahoidmiseks oma energiapoliitikat muutma," ütles Helme.

Foto: Uued Uudised

"Kuhu kadus normaalne elu?" küsis Helme oma kõnes. "Me kõik teame Kaja Kallase ja teiste globalistide loosungit: mutin on punn ja tegi meie elektri kalliks. Kuidas? Minu meelest oli see Euroopa Komisjoni füürer von der Leyen, kes käis äsja Eestis ja pakkus meile naeruväärset saiaraha, et me lõpetaks oma maavara väärindamise, energeetilise sõltumatuse ja odava elektri tootmise. Ma Putinit sellel koosolekul ei näinud. See on olnud meie enda reformierakondlaste, sotside, Isamaa ja Keskerakonna poliitika sulgeda igal võimalikul juhul Narvas energiaplokke, et vähendada aga seda va süsiniku jalajälge."

"Keskerakondlasest eurosatraap Kadri Simson teatas aasta eest, et rohepööre saab olema revolutsioon. Tõesti-tõesti, praegu on toimumas revolutsioon. Ainult sõdade ja revolutsioonide käigus käib nii massiivne ja kõikehõlmav inimeste vaeseks tegemine ja rikkuse ühiskondlik ümberjagamine nagu praegu," jätkas Helme.

"Kui keegi ikka veel aru ei saa, miks ei taha reformarid, sotsid, isamaalased, keskerakondlased tuua elektri hinda alla, siis põhjus on lihtne: nad osalevad Eesti ajaloo ühes suuremas rikkuse ümberjagamises ja nad on ennast sättinud sellesse seltskonda, kellele antakse. Meie siin kõik teiega oleme aga need, kellelt võetakse."

Helme sõnul võetaks kõigilt: "Võetakse suurtelt ja väikestelt ettevõtetelt, võetakse noortelt peredelt ja pensionäridelt, võetakse vaestelt ja võetakse jõukalt keskklassilt. Kõigilt võetakse. Võetakse säästud, võetakse sissetulekud, sunnitakse vara maha müüma, et sellest saadud raha ka ära võtta. Võetakse nii palju kui saadakse ja nii kaua kui saadakse. Iga kord, kui te maksate elektriarvet, soojaarvet, tanklas paagitäie ees, iga kord olete te osa suurest rikkuse ümberjagamisest, teilt võetakse! Ja need, kes meile räägivad, et tulebki vähem sõita, tulebki vähem kütta, tulebki vähem süüa, tulebki halvemini elada, need on need, kes teilt võtavad."

Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi selgitas oma kõnes aga, et Eesti jaguneb kaheks: Esimeseks Eestiks, mis on kirjas meie põhiseaduses ning mille rivistusse kuuluvad need, kes kannavad põhiseaduse ideaali oma südames ning siira patrioodina töötavad meie riigi ja rahva heaolu nimel. 

Teine Eesti on tema sõnul aga riik, mis seab otseselt ohtu eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade kõikides oma otsustes: eestikeelse ülikoolihariduse mandumisest inglise keelt purssivaks globalistlikuks kolkahariduseks kuni energiapoliitikani välja, mille raames müüakse meile meie enda poolt toodetud elektrit börsi mustast kastist läbi lastuna kümne, kohati sajakordse hinnaga. 

"See nomenklatuuri poolt anastatud Eesti ongi Teine Eesti – mitte see, mida samad seltskonnad ülbelt Teiseks Eestiks nimetavad," rääkis Järvi. 

"Esimene Eesti on täna kogunenud siia Vabaduse väljakule, et nõuda energiapoliitikat, mis on kasulik Eesti inimestele ja ettevõtetele – mitte börsile, mitte valitud energiaettevõtjatele, mitte elektrimolekulidega rahvusvahelist tuntust saavutanud peaministrile ja tema parteile, mitte tulevasele ajakirjanikule Kersti Kaljulaidile, kelle arvates ongi elektri hind liiga odav, mitte Euroopa Liidu rohediktaatoritele, mitte Klaus Schwabile, mitte Putinile, aga ka mitte Bidenile, mitte globalistlikele ülemkarjastele või ministeeriumite vaikuses sahistavatele kohalikele minitürannidele, vaid eesti rahvale ja riigile."

Foto: Veiko Vihuri

Järvi sõnul iseloomustab Esimest Eestit üks väga lihtne põhimõte – Eesti riik kõikides oma poliitilistes otsustes peab teenima Eesti ja üksnes Eesti ning mitte kellegi teise huve.

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhataja Varro Vooglaiu sõnul on valitsuse elektripoliitika röövellik, sest sellega kooritakse ja kurnatakse inimesi, et neilt vara ära võtta ja nad vaeseks teha.

"Probleemiks on see, et meie üle valitseb jultunud röövlijõuk, mis mitte ainult ei lähtu õigluse ideaalist, vaid ei püüagi seda teha. Tegu on seltskonnaga, kel puudub elementaarne arusaamine sellest, mis õiglus on, ning ka julgus ja soov anda end selle ideaali teenistusse."

"Pole vähimatki kahtlust, et praeguse valitsuse elektripoliitika on sõna otseses mõttes kuritegelik," leiab Vooglaid.

Tema sõnul vajab Eesti pööret, mis peab lähtuma eesmärgist jõuda olukorrani, kus Eestit juhitakse viisil, mis seab päriselt Eesti rahva ja riigi heaolu esikohale – ka siis, kui välismaised isandad nõuavad Eesti huvide ohvriks toomist globalistlikule projektile ning endale kindlaks jäämine nõuab julgust.

"Selle pöörde saavutamisse tuleb suhtuda täie tõsidusega ja selle nimel tuleb meil kõigil teha eriline pingutus," ütles Vooglaid ning kutsus rahvast üles märtsikuistel valimistel EKREt toetama.

Meeleavaldust ning kõiki seal kõlanud kõnesid on võimalik kogu ulatuses järelvaadata alljärgnevast videost:

Toimetas Martin Vaher