Mart Helme ja Henn Põlluaas EKRE kõnekoosolekul Kuressaares, 6. mai 2016. Foto: Veiko Vihuri

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme ütles Kuressaares toimunud kõnekoosolekul, et nende sooviks on esile kutsuda erakorralised valimised, et tuua võimu juurde värskemaid tuuli.

Vaatamata suviselt soojale ja ilusale ilmale, kogunes reedel, 6. mai õhtul Spa Hotell Meri konverentsisaali üle poolesaja inimese. Algas EKRE juhtfiguuride kevadise tuuri "Kahekõne rahvaga" viimane kõnekoosolek, kus rahva ette astusid riigikogu liikmed Mart Helme ja Henn Põlluaas.

Jutuks võeti mitmesugused Eesti elu valupunktid, presidendivalimised, erakondade poolt kaaperdatud riigivalitsemine, immigratsioon, Euroopa Liidu püsimine ja mitmed muud teemad.

Haldusreformi eesmärk on võimuvertikaali tugevdamine

Omavalitsusjuhi kogemusega Põlluaas peatus hakatuseks haldusreformi teemal, öeldes, et sellega alustati valest otsast ning omavalitsuste sunniviisiline liitmine ei tekita rohkem sissetulekuid teenuste parandamiseks, sest rahastamise küsimus jääb lahendamata. Haldusreform aitab vaid ääremaastumisele kaasa ning pakutavad teenused kolivad ääremaa elanikest veelgi kaugemale.

Põlluaasa sõnul on haldusreformi taga poliitilised põhjused – eesmärk on erakondliku võimuvertikaali tugevdamine, sest suuremates omavalitsustes väheneb kohalikest inimestest koosnevate valimisliitude tähtsus ning tugevnevad üleriigiliste erakondade võimalused.

Eesti parlamentarismi ja demokraatia nigel seis

Mart Helme ütles, et teemad nagu immigratsioon ja kooseluseadus on EKRE-le peale surutud ja nad tahaksid eelistaksid pigem tegeleda küsimustega, mis aitaksid Eesti elu parandada.

EKRE esimehe sõnul tahaksid nad esile kutsuda erakorralisi valimisi, et võimule tuua värskemaid tuuli. "Taustsüsteem töötab meie kasuks," ütles ta valitsuse suutmatusele ja ebakompetentsusele viidates.

"Kui meie hakkame valitsust tegema, muudame ära e-valimised," lisas ta.

Veel kõneles Helme sellest, et kuigi Eesti on parlamentaarne riik, on riigikogu muudetud kummitempliks ja koalitsioonisaadikud hääletavad nii, nagu partei tagatoad neile ette ütlevad. Seda tehakse hirmus, et vastuhakkajaid ei panda järgmiste valimiste eel enam nimekirja etteotsa ja nad võivad oma koha kaotada.

Samuti märkis Helme, et Eestis ei ole enam ühiskondlikku diskussiooni – on vaid õige arvamus ja valearvamused.

Tsentraliseeritud Euroopa Ühendriikides eesti rahvas ei säili

Vastates Objektiivi peatoimetaja Veiko Vihuri küsimusele, kuidas EKRE suhtub üha enam föderaliseeruvasse Euroopa Liitu, ütles Mart Helme, et ta oli EL-i pooldaja, kuni kehtis Maastrichti leping. Kuid Helme sõnul ei saa 900 000 eestlast säilida Euroopa Ühendriikide tingimustes, kui kõik poliitikad on tsentraliseeritud.

Samas arvas Helme, et EL-i lagunemine saab jõulise tõuke 23. juunil, kui Suurbritannia peaks otsustama liidust lahkuda.

Henn Põlluaas lisas, et Euroopas praktiseeritav poliitika, mis soovib kanda kogu maailma häda, ei ole jätkusuutlik – pigem tuleks abivajajaid aidata koha peal.

Presidendivalimistel on eesmärk ära hoida Reformierakonna "käpiku" võit

Mitmel puhul tuli kõnekoosolekul jutuks presidendivalimiste teema. EKRE esindajate sõnul on nende erakonna eesmärgiks ära hoida Reformierakonna "käpiku" pääsemine Kadriorgu.

Rahva seast esitatud küsimusele, kas Mart Helme ei lähe presidendiks saades EKRE-le kaotsi, vastas erakonna esimees, et nad on seda küsimust arutanud ja kui leidub parem variant, toetatakse seda.