Ursula ja Heiko von der Leyen G7 kohtumisel Cornwallis, 11.06.2021 Foto: Scanpix

Euroopa prokuratuur uurib Euroopa Liidu vaktsiinioste. Prokuratuuri tähelepanu all on väidetavalt ka Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen ja tema roll tehingutes.

Euroopa prokuratuur (European Public Prosecutor's Office; EPPO) on sõltumatu Euroopa Liidu agentuur, mille ülesandeks on finantskuritegude – nagu näiteks pettused, rahapesu ja korruptsioon – uurimine ning süüdistuste kohtus esindamine. 14. oktoobril avaldatud teadaandes EPPO ei täpsustanud keda ja milliseid Covid-19 vaktsiinide ostulepinguid täpsemalt uuritakse, vahendab Politico.

Samas kaks teist järelvalveorganit on juhtinud tähelepanu ühele konkreetsele tehingule, mille osalised on Pfizeri tippjuhtkond ja Leyen.

"Antud eriline avaldus on tingitud eriti suurest avalikkuse huvist. Antud uurimise astmel ühtegi teist üksikasja ei avaldata," kirjutas EPPO.

2021. aasta aprillis avaldas New York Times loo, milles juhiti tähelepanu Leyeni ja Pfizeri tegevjuhi Albert Bourla üksteisele saadetud tekstisõnumitele. Tekstisõnumeid vahetati Euroopa Liidu suurima vaktsiinide ostmise lepingu, millega hangiti 1,8 miljardit doosi Pfizer/BioNTech vaktsiini, ettevalmistuste käigus. Lepingu hinnaks on hinnanguliselt selle lõppemisel kuni 35 miljardit eurot, näitavad lekkinud dokumendid.

Käesoleva aasta jaanuaris süüdistas Euroopa Liidu ombudsman Komisjoni haldusomavolis, et see ei otsinud antud tekstisõnumeid teabenõude peale üles. Komisjon ei tunnistanud, et sellised tekstisõnumid on olemas, kuid sellest hoolimata teatas see oma vastuses, et "lühiajalisi dokumente alles ei hoita" ja teatas, et "tekstisõnumite otsing ei andnud tulemusi".

Septembris üllitas Euroopa kontrollikoda aruande, milles teatati, et Komisjon keeldus avaldamast üksikasju, millist rolli mängis Leyen Pfizeri lepingu sõlmimisel.

EL eelarve järelvalveorgan leidis, et Komisjoni juht ei järginud kehtestatud norme, milles nähakse ette läbirääkimisdelegatsioonide kasutamist ja tegeles isiklikult esialgsete läbirääkimistega Pfizeriga. Vaatamata asjaolule, et ühegi lepingu puhul pole varem nii tehtud, keeldus Komisjon audiitoritele andmast ühtegi eelläbirääkimisi puudutavat dokumenti.   

EPPO teadaandele lisaks ütles Belgia sotsialistist Eurosaadik Kathleen van Brempt, kes juhib Europarlamendi Covid-19 erikomiteed, et Pfizeriga sõlmitud lepingu "mitmeid aspekte" tuleb lähemalt vaadata. Ta osutas viidatud tekstisõnumitele ja asjaolule, et eelläbirääkimiste kohta ei ole ühtegi dokumenti. Van Brempti sõnul jälgib komitee uurimise kulgu väga tähelepanelikult. 

Komitee asendusliige, Rumeenia Kristlik-Demokraatlikku Rahvuslikku Talupoegade Parteid esindav eurosaadik Cristian Terhes leiab: "Ursula von der Leyen peab tagasi astuma, kuna ta on EPPO kriminaaluurimise all. Ta allkirjastas lepingud, mille alusel ostetakse 4,6 miljardit vaktsiinidoosi, mille hinnaks on 71 miljardit eurot. Kõiki lepinguid ei ole nii eurosaadikutele kui avalikkusele seni avalikustatud.

Ursula von der Leyeni abikaasa Heiko von der Leyen on USA ettevõtte Orgenesis meditsiinijuht. Orgenesis arendab RNA tooteid ja seda lähedases koostöös Pfizeriga. Nii Orgenesise kui Pfizeri suurimaid omanikke on üks maailma jõulisemaid investeerimisettevõtteid Vanguard.

Toimetas Karol Kallas