Isegi kui teil puudub Facebooki konto, ei tähenda see, et mainitud sotsiaalmeedia gigant iga teie liigutust salaja ei jälgi. Hiljutine uurimisraport toob välja, et isegi Facebooki kontot mitte omavate inimeste arvutisse paigutatakse nn küpsised, mis võimaldavad Mark Zuckerbergil ja tema meeskonnal salaja arvuti kasutaja tegevust ja asukohta jälgida.

Raportis, mis kannab pealkirja "Sotsiaalmeedia teenusest reklaamivõrgustikuks: Facebooki uuendatud kasutajatingimuste ülevaade", märgitakse, et Facebooki infokogumise ja kasutajate internetikäitumise jälgimise seaded on parimal juhul moraalselt küsitavad. Ekspertide sõnul on Facebooki kasutajatingimused sedavõrd ebaõiglased ja kallutatud kasutajate kahjuks, et nende vastuolu Euroopas kehtiva tarbijakaitseregulatsiooniga on väljaspool kahtlust.

Raporti kohaselt on Facebooki ulatuslike andmekogumisvõimaluste väljalülitamine tehtud kasutajatele keeruliseks, kuna need on peidetud erinevatesse kohtadesse sugugi mitte kergelt leitavatel seadistuslehtedel. See aga tähendab, et üldjuhul jälgib Facebook kasutajate internetikäitumist ja müüb seda informatsiooni kolmandatele isikutele.

Kuid raporti kõige raputavam järeldus ei seostu asjaoluga, et registreerudes Facebooki "tasuta" teenuse tarbijaks, peate olema valmis selleks, et kõnealune hiigelkorporatsioon lõikab teie pealt kasu. Pigem on raporti kõige murettekitavamaks järelduseks tõsiasi, et Facebook rikub ka nende internetikasutajate privaatsust, kes ei ole end süsteemi kasutajaks registreerinud. Hiljuti tunnistas seda ühes blogipostituses ka Facebooki Euroopa avalike suhete asepresident Richard Allen.

Eksperdid ei pea usutavaks Richard Alleni selgitust, et Facebooki poolt süsteemiga mitteliitunud inimeste andmete kogumine oli eksitus.
Eksperdid ei pea usutavaks Richard Alleni selgitust, et Facebooki poolt süsteemiga mitteliitunud inimeste andmete kogumine oli eksitus ning et see on nüüdseks lõpetatud.

Alleni selgituste kohaselt avastas Facebook mitteregistreeritud kasutajate arvutitesse jälgimisküpsiste paigutamise juhuslikult ning see olevat olnud eksitus. Kuid Belgia internetiprivaatsuse eksperdid, kes esimesena probleemi märkasid ning kes hiljuti avaldatud raporti koostasid, näevad kogu lugu sootuks teises valguses.

Eksperdid selgitavad, et Facebookiga mitteliitunud internetikasutajate andmete kogumine toimub ka ilma, et nad üldse Facebooki kodulehte külastaksid, ning et see on vastuolus e-privaatsuse direktiivi artikliga 5 (3). "Põhimõtteliselt ükskõik millise Facebook.com domeeniga seotud lehe (sündmuse leht, fännileht vms) külastamise tagajärjeks on kasutaja arvutisse jälgimisküpsise paigutamine."

Ekspertide sõnul ei vasta Facebooki poolt pakutav võimalus keelduda korporatsiooni poolsest andmete kogumisest seaduse nõudele, mille kohaselt peab andmete kogumiseks saama kasutajatelt kehtiva nõusoleku. See tähendab omakorda, et sotsiaalmeediagigant tegutseb seadust rikkudes ning et tuleks võtta õiguslikule vastutusele. Samuti ei paku Facebook kasutajatele rahuldavaid võimalusi kontrollimaks, kuidas nende isiklikke andmeid (sh isiklikke fotosid ja isiklikku infot) kommertslikel eesmärkidel kasutatakse.

"Facebooki kasutajatingimused ei teadvusta andmesubjektidele korrektselt nende õigusi," selgitab raport. "Kuigi kasutajatel on teatud võimalused otsustada oma informatsiooni nähtavuse üle, ei saa nad takistada selle info Facebooki poolset ärilist kasutamist."

Allikas: Natural News