Pilt: Leonardo AI

Ettevõtja Elon Musk soovitab sotsiaalmeedias lugeda psühholoogia- ja majandusteadlase Gad Saadi progressistliku maailmakorra ideoloogilist vundamenti põrmustavat raamatut "Mõistuse parasiidid". 

Kanada psühholoogi Gad Saadi raamat "Mõistuse parasiidid. Kuidas nakkavad ideed hävitavad terve mõistuse" ilmus 2021. aastal ja raamatust sai hoobilt menuk, mis tänaseks on tõlgitud kümnetesse keeltesse. Eesti keeles ilmus "Mõistuse parasiidid" Lauri Vahtre tõlkes 2023. aastal.

Põhiprobleem, mida Saadi raamat ravida püüab ja mida ohtrate näidete varal tõestab, kõlab pisut laiema pintsliga maalides järgmiselt:

Progressiusk (ka progressism) on kõike hävitav ja rüvetav ideoloogia. See levib sõnade, eriti uuskeelsete sõnade, nende külge haagitud tähendusvälja kaudu. Ideoloogia on inimese operatsioonisüsteem, mille käsud annavad alati ühesuguseid tulemusi. Lääneriikide poliitika ja poliitikud on valdavalt patoloogiliselt progressiusklikud. Progressiusu ajuhaiguse ühed jõulisemad viirusvektorid on ülikoolid. Kui inimene on poliitilistelt eelistustelt uusliberaal, sotsiaaldemokraat, demokraat, kommunist, roheline, ühispartei "konservatiiv" või mõne muu sarnase uusmarksistliku – millised parteid järgivad kõik ühte kultust – poliitilise liikumise pooldaja, siis on väga suure tõenäosusega tegemist mõistuse parasiitide käes vaevleva isikuga. Nimetatud poliitikate, operatsioonisüsteemi käskude, tulemuseks on alati ja üheselt häving ning kaos. Inimestel on võimalik endale operatsioonisüsteem ise valida.

Vahemärkus: uuskeelele iseloomulikult üritatakse üle võtta sõna "progressiivsus" tähendusväli ja samastada see sõna algset tähendust rüvetades "progressiusuga". Kui pole tegemist just raskest ajuhaigusest tingitud roimstopi käes vaevlevate maltusiaanidega, siis normaalsed inimesed on kõik progressiivid, sest enamasti tahetakse, et homme oleks elu ilusam kui täna ja lastel läheks paremini kui inimestel endil. Progressism on seevastu surmakultus, mis õpetab, et seni on kõik asjad maailmas tehtud valesti, vaja on suurt lähtestamist – kõige nullist alustamist – ja õigesti saab asju teha ainult vana maailma varemete otsas.

Meditsiiniteaduse üks aluspõhimõtteid-reegleid sätestab, et väga suur osa haiguse ravist on selle täpne diagnoos. Saadi raamat on tänase lääne ja selle hegemooni Ameerika Ühendriikide ennasthävitava libaliberaalse maailmakorra diagnoos.

Käesoleva uudise kirjutamise ajaks oli maailma ühe edukama ärimehe ja rikkama inimese Muski postitust näinud ligi 30 miljonit inimest.

Muski soovitusel võivad olla märkimisväärsed poliitilised tagajärjed.

Maailma suurimas raamatukaubamajas Amazonis on Saadi raamat menukite tipus.

Saadi "parasiidid" on teaduslikult tõestatud. Sotsiaalteadlane David Rozado kaardistas teadustöös "Teaduskirjanduse teemad: eelarvamus ja sotsiaalne õiglus" mõistuse parasiitide leviku ajaskaalal. Üheselt on näha, et mõistuse parasiidid hakkasid märgatavalt suuremas mahus levima peale 1960. aastatel toimunud "naiste, neegrite ja omasooiharuse" revolutsioone. Järgmine hüpe teaduskirjanduse ajuhaiguses toimus 2010. aasta paiku kui Ameerika Ühendriikide president oli Barack Obama ja asepresident Joe Biden.

Eelarvamust tähistavate sõnade esinemise sagedus 175 miljonis teadusartiklis. Y-teljel on suhteline esinemissagedus ja X-teljel ajaskaala.

Sõnad vasakult paremale ja ülalt alla: rassism, rassist, rassistid, võõraviha, valge ülemvõimlus, seksism, seksist, naisteviha, patriarhaat, sooline väärkohtlemine, omasooiharate viha, homofoob, omasooiharate vastane, soomuutjate vaenamine, soomuutjate vaenulik, islami vaen, islami vaenaja, juudivaenamine, juudi vaenaja, puudega inimeste vaenamine, puudega inimeste vaenaja, vanemate inimeste vaenamine, vanemate inimeste vaenaja, paksude inimeste vaenamine, paksude inimeste vaen.

Saadi arvamust, mis on üheselt seotud tema kirjeldatud ajuhaigusega, hegemooni tänase valitsuse kohta saab lugeda Objektiivist.