Chris Swecker foto: kuvatõmmis YouTube'st

Hiljuti erru läinud FBI direktori asetäitja väitis, et USA mõjuvõimas sisejulgeoleku agentuur on tänaseks minetanud oma algse sõltumatuse ning asunud sõitma üle ameeriklaste põhiõigustest, viies läbi üha enam poliitiliselt kallutatud juurdlusi. 

Chris Swecker on endine FBI direktori asetäitja ning büroo kriminaaljuurdluste juht. Äsja avaldatud intervjuus väidab Swecker, et Ühendriikide peamine föderaalne kriminaaljuurdluse organ on kaaperdatud justiitsministeeriumi liberaalsete ideoloogide poolt, kelle mahitusel on büroo asunud läbi viima massilist kodanike jälgimist ning tsensuuriprogrammi. 

"Mida mina näen, on [FBI] täielik ülevõtmine justiitsministeeriumi poolt, mille tipp-personal on mehitatud tervenisti poliitiliste figuuride poolt, kelle mõju eendub katkematult Föderaalse juurdlusbüroo kõige kõrgemate tasanditeni" nentis Swecker John Solomon Reports podcastile antud intervjuus. 

Swecker, kes on ise elukutseline jurist, väidab, et FBI iseseisvuse minetumise märgiks on selle kokkusulatamine Ameerika IT hiidudega, nagu hiljuti ilmnes Twitteri dokumentide avaldamise skandaalis (sellest pikem lugu Objektiivis). 

Kuigi algselt pidi FBI ja Ränioru IT hiidude vaheline koostöö hõlmama üksnes välisriikide infooperatsioonide takistamist, on selle ühisprogrammi haare väljunud tänaseks kontrolli alt ning asunud tõsiselt piirama ameeriklaste kodanikuvabadusi, käivitades massilise nuhkimise ja tsenseerimise maania. 

Swecker kiidab heaks idee algatada FBI tegevuse kontrolliks kongressi tasemel audit, mis sarnaneks 1970ndatel läbi viidud Church Commitee ülekuulamistega, mille käigus uuriti FBI võimu kuritarvitusi. 

Endine FBI asejuht juhtis tähelepanu ka büroo poolt läbi viidud menetluste topeltstandarditele, mis ilmnevad, kui vaadata determineeritust, millega büroo otsis kuriteokooseisude algeid Trumpi administratsiooni liikmete töös ja kõrvutada seda leebusega, millega menetleti prominentsete demokraatide Hillary Clintoni, Hunter Bideni ja Andrew McCabe'i kaasusi. 

See kõik on Sweckeri sõnul õõnestanud usaldust FBI kui institutsiooni vastu nii büroo siseselt kui Ameerika elanikkonna seas laiemalt. 

Toimetas Adrian Bachmann