Eerik-Niiles Kross. Foto: Erik Prozes, Postimees/Scanpix

Isamaa ja Res Publica Liidust Reformierakonda üle hüpanud Eerik-Niiles Kross soovitab oma endisel koduerakonnal loobuda etnilisest mõttemallist ja püüdest muuta ajast-arust keeldude abil Eesti mentaalseks vabaõhumuuseumiks. Krossi sõnul ei vali enamik eestlasi rahvuslikke parteisid.

“Eesti rahvuslus saab muutuda juhtivaks jõuks ainult juhul, kui ta vabaneb etnilisest, tegelikult verepuhtuse mõttemallist ja mõtestab ennast tänapäeva maailmas eestlasele midagi pakkuvaks. Muutub rahvuslikust kaitserefleksist riigirahva ekspansiivseks arenguplaaniks,” ütles Kross.

“Eesti rahvuslus muutub eesti inimesele huvitavaks, innustavaks ja vajalikuks siis, kui ta pakub suurt tulevikku, mitte siis, kui ta parimal viisil kaitseb ajast ja arust mõttemalle ja proovib keeldude abil muuta Eesti mentaalseks vabaõhumuuseumiks,” mõtiskleb endine IRL-i liige.

Krossi arvates pakuvad ainult kaks erakonda midagi potentsiaalselt igale Eesti valijale, sõltumata etnilisest päritolust – need on Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid. “Nn rahvuslikud erakonnad võitlevad üha kitsenevas etniliste eestlaste reservaadiruumis ja ehitavad selle ümber üha kõrgemaid ja läbipääsmatumaid müüre,” leiab Eerik-Niiles Kross.

Loe lähemalt siit.