Üks maailma tuntumaid meheks hakanud naisi, kanada näitleja Elliot Page Foto: Scanpix

25. aprillil ilmunud uuringus tuvastati, et testosterooni toel soolise ülemineku ette võtnud noori naisterahvaid ootavad ees mitmekesised tervisehädad.

Testosterooni söömine põhjustab kahekümnendates aastates naistel näiteks kõhuprobleeme ja uriinipidamatust, vahendab Telegraph.

Kui uriinipidamatus kimbutab kuskil kaheksat protsenti naistest, siis meheks "hakanud" naiste puhul on see vahekord üks nelja kohta.

Uuringus vaadeldi 68 meheks saada tahtvat naist, kelle vanus oli 18 kuni 28 aastat ja kes tarbisid meessuguhormoone. Tuvastati muuhulgas, et 95 protsendil neist on mure vaagnapõhjalihaste nõrkusega.

Teadlaste sõnul pole "soo muutmise" ravimite mõju keha talitlusele piisavalt uuritud ja "soomuutmise kliinikutes jäetakse inimesed ohtudest teavitamata".  

87 protsendil uuringus osalenud naistest esines uriinipidamatus, millega kaasnes vajadus külastada sageli tualettruumi ja voodi märgamine. 74 protsendil esines soolestiku probleeme. 53 protsenti naistest kannatasid seksuaalse väärtalitluse käes. Pea pooltel oli raskuseid orgasmini jõudmisega ja veerandile tegi ühe haiget.

Testosterooni söömine kiirendab menopausi saabumise protsessi, kuna see peatab munasarjade töö ja vähendab kehas östrogeeni tootmist. Menopausi ajal väheneb naiste lihaste mass ja tugevus, suureneb südamehaiguste, luude hõrenemise ning dementsuse oht. Lisaks põhjustab testosteroon naistel juuste väljalangemist, veretompe ja sapikive.

Toimetas Karol Kallas