Jüri Ratas. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti viimase nädala tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 29%, EKREt 23,2% ja Keskerakonda 18,4% valimisõiguslikest kodanikest. EKRE toetus on tõusnud kõrgeimale tasemele alates 2019. aasta algusest, Keskerakonna toetajate arv on aga langustrendis.

Kevadel pikalt langustrendis olnud Reformierakonna toetus on suve jooksul stabiliseerunud ning peaministripartei püsib liidrikohal. Teisel kohal oleva EKRE toetus liigub jätkuvalt tõusvas trendis ning rahvuskonservatiivide reiting on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas. Langustrendis on kolmandal kohal olev Keskerakond, kes on kolme nädalaga kaotanud 1,6% oma toetusest.

EKRE edu Keskerakonna ees on kasvanud juba 4,8%-ni ning seega on Keskerakond jäämas üha kindlamalt populaarsuselt kolmandaks parteiks Eestis. Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (12,6%), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (7,6%) ning Isamaa (5,8%) Koalitsioonierakondi toetab kokku 47,4% ja opositsioonierakondi 36,6%.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 15. juunist 19. juulini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku. Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vä hemalt 4000 inimest. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad (29%) ning sellisel juhul on veamäär 1,41%. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Isamaa puhul +/-0,73%.

Toimetas Jaanus Vogelberg