Kaja Kallas "valge raamatu" esitlusel riigikogus. Foto: riigikogu fotoarhiiv/Erik Peinar.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi viimaste küsitlustulemuste põhjal toetab Reformierakonda 30,2%, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 23,7% ja Keskerakonda 17,4% valimisõiguslikest kodanikest. Liidrikohal oleva Reformierakonna toetus kasvas nädalaga 1,2%, teisel kohal oleva EKRE toetus liigub jätkuvalt tõusvas trendis ning rahvuskonservatiivide toetus on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest.

Kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus langes nädalaga 1% võrra ning viimaste tulemuste põhjal on Keskerakonna toetus madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui uuringufirma Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Reformierakonna edu EKRE ees on nüüd 6,5% ning see vahe on viimase kahe nädalaga veidi kasvanud. EKRE edestab Keskerakonda omakorda 6,3%-ga ning nii suur pole nende kahe erakonna vahe varem olnud.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (12,6%), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (7,1%) ning Isamaa (6%). SDE toetus on nelja nädalaga langenud 1,2% võrra. Koalitsioonierakondi toetab kokku 47,6% ja opositsioonierakondi 36,8% valijatest.

Antud küsitluses olid suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad (29%) ning nende puhul on veamäär 1,42%. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Isamaa puhul +/-0,74%. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest vaid 0,9%.

Uuringufirma Norstat teostas küsitlused 28.06-04.07, 06.07-12.07, 13.07-19.07 ja 20.07-27.07 ning nendele vastas kokku 4002 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Valimi v õimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimis õiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel. Tulemustega on põhjalikumalt võimalik tutvuda siin: https://reitingud.ee