
Euroopa Parlamendi raportöör Tomas Tobé leiab, et senine Euroopa Liidu, selle liiduvabariikide ja NATO tsensuuri- ning ajupesutööstuskompleks ei saa oma tööga hakkama ja vaja on veel ühte tõeministeeriumi.
Rootsi ühispartei-konservatiivne Euroopa Parlamendi saadik Tobé valiti Euroopa Demokraatiakilbi komisjoni poolt "Euroopa demokraatia ja meie väärtuste kaitsmise" raportööriks. Rahvaesindaja Tobé avaldas lõppraporti 29. aprillil. Selles sedastatakse, et Euroopa vajab veel ühte "sõltumatut institutsiooni, mis hakkab kindlustama digitaalset julgeolekut, karastama sõltumatut meediat ja kodanikuühiskonda".
Euroopa Liidu ja NATO tsensuuritööstuskompleks
Euroopa Liidu, selle liiduvabariikide valitsus- ja haridusinstitutsioonide, NATO ning "kodanikuühiskonna" poolt on tänaseks loodud loendamatul hulgal erinevaid tõeministeeriumi tööd tegevaid institutsioone.
Kõrge esindaja Kaja Kallase kindlate käte juhitava Euroopa Liidu välisteenistuse haldusalas (EEAS) tegutseb kaks tõeministeeriumi moodi asutust:
- Ida Strateegilise Kommunikatsiooni Rakkerühm ehk EUvsDisinfo. 2015. aastal asutatud tsensuuri- ja ajupesuüksust peetakse Euroopa Liidu tõeministeeriumite hulgas crème de la crème'iks. Selle olulisimaks ülesandeks on väidetavalt kasvatada avalikkuse teadlikkust ja vastupanuvõimet teabe manipuleerimisele. Kallase otseses alluvuses töötavate stratkommarite arv pole avalik teave, kuid välja tilkunud teabe pealt võib järeldada, et neid on 30 kuni poolsada inimest. Vähemalt.
- Teine Kallase kätes olev tõeministeeriumi moodi asutus on tema eeläkäija Josep Borrelli asutatud Välismaise Teabe Manipuleerimise ja Sekkumise – Teabe Jagamise ja Analüüsi Keskus (FIMI-ISAC). See tõeministeerium tegeleb peamiselt Venemaa ja Hiina Rahvavabariigi päritolu teaberünnakute nurjamisega.
- Euroopa [Liidu] Digitaalse Meedia Observatoorium (EDMO) on tõigavalvurite, väärinfo-teadlaste ja teiste valdkonnas oluliste ekspertide tegevust koordineeriv "sõltumatu" valitsusväline organisatsioon. EDMO eesmärgiks on asutada harukontor igasse liiduvabariiki. Seni on seda jõutud teha kaheksas.
- Euroopa Liidu Tahtliku Väärteabe Laboratoorium (EU DisinfoLab) on teine "sõltumatu" valitsusväline tõeministeerium, mis tegeleb täpselt samasuguste teemadega, nagu kolm eelpool mainitud institutsiooni.
- Euroopa Parlamendil on mõttekoja moodi Tahtliku Väärteabe Vastane Meeskond (European Parliament's Anti-Disinformation Team), mis teeb koostööd teiste institutsioonide ja kodanikuühiskonnaga ning analüüsib tahtlikku väärteavet.
NATO peab ülal jõuliseid strakommarite, teabekontrolli ja ajupesu üksuseid. NATO Strateegilise Kommunikatsiooni Tippkeskus annab muuhulgas välja teadusajakirja "Julgeoleku Strateegiline Kommunikatsioon".
Nii Euroopa Liidu kui NATO teabekontrolli ja ajupesu üksuste näol on tegemist tihedalt lõimunud ja Ameerika Ühendriikide süvariigiga koostööd tegeva võrgustikuga, mida mõlema rahvusvahelise organisatsiooni kinnitusel on vaja ainult demokraatia ja sõnavabaduse kaitsmiseks.
Tobé raport
Tobé väidab muuhulgas suhteliselt otse, et eelpool mainitud tõigakontrolli-, tsensuuri- ja ajupesu-asutused pole oma ülesannete kõrgusel.
Rootsi raportöör selgitab, kuidas Euroopa Liit ja selle liiduvabariigid on viimastel aastatel vaadanud otsa "eskaleeruvale ohtude maastikule", mille jõulisema osa moodustavad välismaine teabe manipuleerimine ja sekkumine (FIMI), hübriidrünnakud ja kurjusest ajendatud tahtliku väärteabe kampaaniad, mida dirigeerivad pahatahtlikud kolmandate riikide üksused.
Raportööri sõnul on osutatud vaenulike üksuste vaenulike tegevuste eesmärgiks Liidu demokraatlike alustalade õõnestamine lahkhelide külvamise, institutsioone saatva usalduse murendamise ja ühiskondlike haavatavuste ärakasutamise kaudu, mida sageli tehakse üha keerukamate digivahendite abil. "Selles kontekstis on vajadus kõikehõlmava, tihedalt lõimunud ja tulevikku vaatava vastuse järele suurem kui kunagi varem."
Kuigi olemasolevate tõeministeeriumite poolt on tehtud ära suur töö, jõuab Tobé raport järeldusele, et loodavasse Euroopa Demokraatia Kilpi on lisaks vaja uut sõltumatut struktuuri, mis hakkaks tugevdama digitaalset julgeolekut ja edendama sõltumatu meedia ja kodanikuühiskonna rolli.
Toimetas Karol Kallas