Vĕra Jourová pidamas kõnet Euroopa Uudistemeedia Foorumil 29.11.2021. Foto: Claudio Centonze/EC Audiovisual Service

Euroopa Liidu arust tehakse Euroopa Liidus liiga palju valesid uudiseid, mille vastu luuakse Euroopa Komisjoni ja selle väärtuste ning läbipaistvuse komisjonääri Vĕra Jourová algatusel Brüsselisse 16 liikmesriigi uudisteagentuuri osalusel ühine uudistemaja.

Euroopa Liit usub, et valed uudised ja väärteave kujutavad demokraatiale ning inimeste põhiõigustele üha suuremat ohtu. Eriti ohustavad valed uudised ja väärteave Lääne-Balkani riike, vahendab uudisteportaal Hungary Today.

Brüsselis asuva peakorteriga ühisuudistemajja panustab Euroopa Liit 1,76 miljonit eurot ja selle raha eest peaks sealt välja tulema "hulga täpsem pilt Euroopa Liidust". Uudisteagentuuride võrgustikku hakkab vedama Saksamaa uudisteagentuur DPA ja partneriteks on Prantsusmaa AFP, Rumeenia Agerpress, Itaalia ANSA, Austria APA, Albaania ATA, Belgia Belga, Bulgaaria BTA, Hispaaniast EFE ja Europa Press, Bosnia ja Hertsegoviina FENA, Kroaatia HINA, Põhja-Makedoonia MIA, Sloveenia STA, Serbia Tanjug ning Slovakkia TASR.

Ettevalmistustöödega alustatakse juba käesoleval aastal, ametlikult asutatakse organisatsioon tuleva aasta jaanuaris ja Brüsseli ühenduudistemaja peaks tegema uksed lahti maikuus.

Projekti vedava Jourová sõnul ei levitata paljudes riikides piisavalt palju teavet Euroopa üheks tervikuks ühendamise (integratsiooni) kohta ja selle põhjuseks on ühelt poolt rahapuudus ning teiselt poliitiline vastuseis. Komisjonääri sõnul ohustab Euroopa Liidu liikmesriikide üheks tervikuks ühendamise algatuste tähelepanuta jätmine ajakirjanduse mitmekesisust ja sõltumatust. Euroopa Liidu ALDE parteideperre kuuluva Tšehhi liberaal-konservatiivse partei ANO poliitiku Jourová arust valitseb peavoolumeedias totaalse kallutatuse epideemia.

Austra päevaleht Die Presse nimetab Euroopa Liidu meediamaja loomise algatust "Ida-Euroopa ajakirjanduse patroneerimiseks". "Kuigi on tõsiasi, et tõsine ja usaldusväärne uudiste vahendamine pakub suuremat objektiivsust, pole Euroopa Liidul siiski õigust käsitleda nende riikide [Lääne-Balkani ja Vahe-Euroopa] ajakirjandust puudulikuna…," leiab Die Presse. Väljaanne juhib tähelepanu, et Euroopa Liidu meediapoliitika on usaldusväärne ainult siis kui see kvaliteetse ajakirjanduse toetamise kõrval tagab eraldatuse poliitikast, kõigile võrdse tegevusvälja ning kõigile osapooltele adekvaatse rahastuse. Lõhe Euroopa kontinendi kahe poole [Ida ja Lääne] vahel ei kao kunagi, kui Lääs arvab, et objektiivsuse võtmed on ainult tema käes.   

Jourová kuulutas uue Euroopa Liidu uudistemaja loomise välja 29. novembril toimunud ja meediatööstuse muutustele keskendunud teisel Euroopa Uudistemeedia Foorumil (European News Media Forum; ENMF). Väärtuste ja läbipaistvuse komissar põhjendas uue meediamaja loomist: 

Piiriülese koostöö kaudu saab meedia tugevamaks. Me oleme näinud, mida võib saavutada piiriülene uuriv ajakirjandus, nagu näitas hiljutine Pandora paberite avalikustamine. Komisjon suurendab Euroopa Uudistestuudio (European Newsroom) asutamisega toetust sellist tüüpi koostööle, millele lisanduvad aasta lõpuks veel mitmed meedia koostööprogrammid.

Euroopa Komisjoni siseturu volinik Thierry Breton leidis: 

Me korrastame Euroopa teaberuumi ja suurendame kodanike ligipääsu kvaliteetsele teabele. Esimene omataoline  Pan-Euroopa uudistemaja – mis täna välja kuulutatakse – annab ajakirjanikele võimaluse üheskoos kajastada Euroopa Liidu teemasid ja viia selline koostöövaim kodumaalegi. Järgmisel aastal valmib komisjonis meediavabaduse seadus, mis suurendab meedia pluralismi ja terve sektori vastupidavust.

Visegradi uudisteportaal ReMix osutab, et suurem osa Euroopa Uudistestuudios osalevatest uudisteagentuuridest on riigiasutused ja kaldu progressiusu poole. Lisaks ühisuudiste loomisele hakkab eurouudistemaja koolitama ajakirjanikke näiteks uute digitehnoloogiate ja teabekaeve vallas.

Euroopa Uudistestuudio hakkab konkureerima puhtalt Euroopa Liidu uudistele keskendunud selgelt progressiuskliku Euronewsi – mis toodab sisu 17 keeles ja mida kolmandiku osas toetab samuti Euroopa Liit –, pisut tasakaalukama Euractivi ja koservatiivse Brussel reportsi sarnaste uudistemajadega.  

Toimetas Karol Kallas