Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Josep Borrell peab sõda väärteabega ja Euroopa Liidu juhtrolli maailmas võrdse tähtsusega ülesanneteks.
Seitsmendal veebruaril toimus Euroopa Liidu välisteenistuse konverents, mis kandis pealkirja "Mis juhtub väärteabe järel – millised on EL vastused välismaise teabe manipuleerimise ohule" (Beyond disinformation – EU responses to the threat of foreign information manipulation).
Ürituse võtmekõne pidas Borrell. Tema sõnul otsustas Euroopa Komisjon juba aastaid tagasi, et Liidus ringleb liiga palju "mürgist teavet" ja sellega peab sõdima. "Venemaa kasutab teabe manipuleerimist ja sellesse sekkumist selle [Ukraina] sõja võtmetööriistana," arvab välisesindaja. "See sõda on sõda inimeste meelte pärast. See seisneb selles, kuidas võita inimeste vaim, intelligents, kuidas inimesed asjadest aru saavad."
Ta jätkas, et selline "jutupunktide (narratiivide) sõda" algas Covid-19 pandeemiaga ja selline väljend on sama tähtis kui "geopoliitiline Euroopa [Liit]".
Joseph Goebbelsil ei olnud ilmavõrku ja sotsiaalmeedia tööriistu.
Borrell väitis, et Joseph Goebbelsil ei olnud ilmavõrku ja sotsiaalmeedia tööriistu. Täna käituvad paljud inimesed nagu Goebbels – korrutavad valet tuhat korda – ja valedel on võimas lahendus paljuneda ning need levivad valguse kiirusel kõigini.
Välisesindaja kinnitas, et Venemaa on teinud väärteabest tööstuse ja investeerib sellesse "massiivselt" ning seda käsitletakse relvana. "See relv teeb haiget ja tapab."
Kui teave on mürgine, siis demokraatia ei toimi.
"Kui teave on mürgine, siis [progressiusu] demokraatia ei toimi. Kui teavet manipuleeritakse, siis pole inimestel selget ülevaadet, mis toimub. Nii nende valikud on kallutatud ja teave on õli demokraatia mootoris. Me peame hoolitsema teabe kvaliteedi eest, sest see on elumahl, veri, õli; asi, mis paneb demokraatia tööle."
Borrelli sõnul tuleb probleemile läheneda poliitiliselt ja võimalikult kõrgel tasemel.
Välisesindaja jätkas "Euroopa Liidu esimese välismaise teabe manipuleerimise sekkumise ohtude" raporti tutvustamisega ja teatas, et see on "väga tähtis dokument". Tema sõnul on Venemaa väärteabe kampaaniate korraldamiseks mobiliseerinud kõik oma tööriistad, nagu oma riigi poolt kontrollitavad väljaanded, diplomaatilised võrgustikud ja käsilased. Samuti kasutab Venemaa odavaid tehnoloogiaid valetavate piltide ja videote tootmiseks.
Lisaks teevad väärteabe levitamise osas koostööd ohu kujutajad (threat actors) Venemaa ja Hiina Rahvavabariik. Ühe näitena ta tõi väite, kuidas võimendatakse Ukrainas asunud lääne väidetava sõjalise tasemega biolaborite kohta käivad valesid, nagu nende kaudu soovitakse rünnata naaberriike.
Borrell kinnitas, et "Venemaa on kõik faktid maha jätnud". Kuid ainult valeteabe tuvastamisest enam ei piisa ja jätkas nõudmisega, et Euroopa Liidu vastavatel organitel oleks jätkuvalt õigus tsenseerida Twitteri sisu.
Väärteavet tsenseerides ei rünnata sõnavabadust, vaid ainult kaitstakse seda.
Ta lisas, et kavas on luua uus "keskne võimekus" teabe kogumiseks väärteabest ja välismaisest teabe manipuleerimisest lähtuvate ohtude kohta. Uus Euroopa Liidu asutus hakkab kandma nime "Teabe jagamise ja analüüsi keskus" (Information Sharing and Analysis Centre).
Borrell väitis, et väärteavet tsenseerides ei rünnata sõnavabadust, vaid ainult kaitstakse seda.
Esimese hooga kehtestatakse "Kremli suuvoodritele" mingit laadi sanktsioonid.
Ta lõpetas kõne väitega, et tegemist on ühe meie ajastu "suure lahinguga, mis tuleb võita".
Kõne videot näeb siit.
Konverentsi taset näitavad selle esinejad, kellest üks oli kunagine Ameerika Ühendriikide "tõeministeeriumi" juht Nina Jankowicz, kes teab surmkindlalt, et Hunter Bideni Bidenite klanni korruptsiooni paljastav rüperaal on Venemaa väärteabe operatsioon. Teistest esinejatest suurem osa olid erinevate strateegilise kommunikatsiooni organisatsioonide esindajad, sekka üksikud poliitikud.
Toimetas Karol Kallas