Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini esinemas ajakirjanikele Euroopa Komisjoni hoones käesoleva aasta 17. detsembril. Foto: Scanpix

Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini teatel pole ükski Euroopa Liidu liikmesriik piisavalt suur "edendamaks omaenda rahvuslikke huve."

Kõrge esindaja kommentaar võib olla suunatud Suurbritannia ja saareriigi võimalike järgijate pihta, kes Brexiti kombel lahkumisele mõtlevad, kirjutab Breitbart.

"Ma arvan, et me kõik nõustume, et mitte ükski üksik Euroopa riik ei suuda efektiivselt reageerida meie aegade väljakutsetele, ja ma arvan, et me kõik nõustume, et meie – Euroopa Liit – kanname vastutust võtta vastu oma roll globaalse suurjõuna," kõneles kõrge esindaja Euroopa Parlamendis.

"Euroopa Liit on kõige võimsam instrument, mis meil eurooplastena on, et teenida meie rahvuslikke huve globaalsel areenil," jätkas ta.

Ja väitis: "Mitte ükski meie liikmesriikidest pole tänapäeva maailmas piisavalt suur, et omaenda rahvuslikke huve üksinda edendada."

Ta toonitas, et "Euroopa Liit iseeneses on kõige edukam multilateraalne institutsioon, mis iial ehitatud on."

Just seetõttu tuleb Euroopa Liidul end "globaalsel areenil täielikumalt ja jõulisemalt kehtestada."

Ja "just seetõttu oleme me valinud oma fundamentaalseks partneriks Ühendatud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO)," selgitas Mogherini ning lisas, et "jah, me investeerime Euroopa kõvasse jõudu – lõpuks ometi.

Meie mõlema ehk tsiviil- ja sõjalise staabi (ingl. k. command centre) koostöö saab olema tihedam" ning mainitud tandemi sõjaline osapool omandab "väiksemate operatsioonide teostamise" valmiduse juba aastaks 2020.

Toimetas Urho Meister