Eva Vlaardingerbroek kõnelemas Budapestis toimunud konservatiivide konverentsil CPAC Hungary, 25.04.2024 Foto: Scanpix

Hollandi ühiskonnategelane Eva Vlaardingerbroek andis ReMix Newsile intervjuu, milles kutsub eurooplasi üles seisma vastu kiiretele, neid vähemuseks jätta ähvardavatele rahvastiku muutustele.

ReMix: Te olete rääkinud palju valgete õigustest ja valge rassi asendamisest [Euroopa suurest asendamisest]. Sellised arvamused toovad kaasa süüdistused rassismis. Kuidas peaksid konservatiivid vastama ähvardavale ohule, et nad jäävad oma kodumaal vähemusse ja kuidas samal ajal võiks vältida selliseid süüdistusi?

Eva Vlaardingerbroek (EV): See pole võimalik. Asjad on lihtsalt nii. Tuleb valida pool. Loomulikult rünnatakse inimesi, kes räägivad: "See kontinent, Euroopa, on kogu ajaloo jooksul olnud valdavalt valge. Nüüd äkki, ühe põlvkonna jooksul, otsustas väike arv bürokraate, vastu rahva tahet, et valged peavad olema vähemus. Miks me selliste asjadega peame nõustuma ja seda lubama?" Kui selliseid asju räägitakse, siis kaasnevad sellega rünnakud.

Ainukene muu võimalus on olla vait ja lubada kõigel sellel juhtuda. Valik on teie. Mina olen oma valiku teinud. Minu hinnangul on enda kaitsmiseks mitmeid viise, kuidas sellise naeruväärse rünnaku vastu ennast kaitsta. Kuid ma olen kindel, et sellised inimesed jätkavad minu ründamisega, et ma olen kohutav rassist. Kuid see ei ole tõsi. Ma ei arva, et mõni rass on teistest üle. Ma ainult arvan, et minu rass ei ole teistest alam.

Seega minu rassi ei tohi pidada kõige kurja põhjuseks, nagu teeb seda uusmarksistlik kriitiline rassiteooria. Ma ei taha jääda oma kodumaal vähemusse, mille kohta Joe Biden arvas, et "see on hea asi" ja "sellest saab meie tugevus". Miks see peaks nii olema? Kes on siin päriselt rassist? Selgitage palun mulle, miks minul ei ole õigust olemas olla, miks meil ei ole õigus olla kontinendil enamus, enamus riikides, kus me oleme seda olnud aegade algusest saadik? Selgitage seda palun mulle. Küsimused tuleb küsijate vastu pöörata.

ReMix: Paljud parempoolsed parteid tahavad rääkida ebaseaduslikust sisserändest, kuid nad ei pööra tähelepanu seaduslikule sisserändele. Mõned konservatiivsed parteid on isegi seadusliku sisserände poolt. Mida te arvate sellistest arengutest? 

EV: Probleem on loomulikult tohutus ebaseaduslikus sisserändes ja kui sellele kleepida peale silt "seaduslik", siis tegelikult midagi ei muutu. Ebaseadusliku sisserände teatud määral seaduslikuks muutmist on olnud võimalik jälgida paari viimase aasta jooksul. Mingite inimeste jaoks on Euroopasse tulemine tehtud äärmiselt hõlpsaks. Mingite teiste gruppide jaoks pole seadusliku süsteemi kaudu Euroopasse pääsemine samas nii lihtne. Minu arust on sarnane probleem teatud määral olemas ka Ameerika Ühendriikides. Seaduslikult Ameerika Ühendriikidesse elama asumine on üpris keeruline, kuid ebaseaduslikult pole üle Mehhiko piiri pääsemine sugugi nii keeruline. 

Kui vaadata sisserände probleemi, siis minu hinnangul tuleb vaadata samuti rahvastiku muutumist. Vaadata tuleb, millise olukorra massisisseränne tekitab, mitte mis sõnadega seda keegi määratleb. Kas me oleme nõus oma rahvastiku kiirete muutustega? Kui vastuseks on "ei", siis midagi peab olema teistmoodi. Nii lihtne see ongi.

ReMix: Teist sai ligikaudu aasta tagasi katoliiklane. Kas katoliiklus, kui üldse, on mõjutanud teie poliitikat?

EV: See on minu poliitikat mõjutanud viisil, et kuna usust on saanud minu elu väga suur osa, siis ma leian, et see oleks minust ebaaus, kui see ei kajastuks minu poliitilistes sõnumites. Kuna sellel on minu jaoks isiklikult nii suur mõju, siis ma arvan, et inimesed panevad tähele, et see kajastub ilmselt varasemast enam nii minu kõnedes kui diskursuses. 

Katoliiklus inspireerib minu ideid ja minu võimekust minna lavale. Enne esinemist ma palvetan Jumala poole ja see on midagi, mida ma mõned aastad tagasi ei teinud. See rahustab mind hetkega maha, kui ma palun Jumalalt juhatust ja abi. See annab mulle jõudu täita laval tema tahet.

ReMix: Mida te arvate tõigast, et suurem osa Põhja-Euroopa parempoolsetest parteidest hoiduvad oma partei platvormides religiooni mainimisest? AfD, Rootsi Demokraadid, paljud Hollandi parteid hoiavad selle teema tagaplaanil. Põhjus võib olla inimeste kirikust lahkumises ja seda teevad samuti paljud noored. Kuidas konservatiivid saaksid kaasata Põhja-Euroopa noori, samas säilitades oma veendumused?

EV: Minu hinnangul on religiooni ja kristluse poliitilistest sõnumitest välja jätmine suur viga. Seda eriti juhul kui soovitakse jõuda noorteni. Minu arust on meie ajusid pestud ideega, et kui keegi kuulutab evangeeliumi, kui me hüüame oma kõnedes Isanda Kristuse poole, kui me räägime uhkusega ja avalikult, et me oleme kristlased, et siis me hirmutame noored eemale. Minu hinnangul on tõde hoopis vastupidine.

Minu hinnangul valitseb [noorte hulgas] hetkel moraalne vaakum, mis täidetakse kas kliimahullumeelsuse, ärklemise ajuvabaduse, mõne muu väärastunud pahempoolse ideoloogia või Püha Vaimuga. Seega on inimestel kaks valikut ja minu hinnangul otsivad inimesed tõde. Inimesed otsivad vastuseid ja parim kingitus, mida kellelegi anda saab, on tema juhatamine tõe poole. Mitte karmidest tõdedest rääkimisest hoidumine ja nende suhkruvaabaga üle võõpamine. Me oleme seda Põhja-Euroopas teinud väga pikka aega ja vaadake ise, kuhu sedasi on välja jõutud.

Tõlkis Karol Kallas