Mark Zuckerberg. Foto: Scanpix

Meta/Facebooki tegevjuhi sõnul lämmatas sotsvõrk Hunter Bideni sülearvutist alguse saanud skandaali, kuna FBI hoiatas neid vastu 2020. aasta presidendivalimisi "vastuolusid tekitava sisu" levitamise eest.

Meta tegevjuht Mark Zuckerberg rääkis 25. augustil avaldatud Joe Rogani taskuhäälingu saates, et Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) pöördus enne 2020. aasta USA presidendivalmisi nende poole ja käskis olla valvel "võimaliku vastuolusid tekitava" sisu suhtes. Zuckerbergi sõnul leidis ta, et FBI on "legitiimne organisatsioon" ja nii kuulutati Facebooki ja selle satelliit-sotsiaalvõrgustikes New York Postis plahvatanud demokraatide presidendikandidaadi Joe Bideni poja Hunter Bideni süleri skandaal väärteabeks. 

Kommentaatorid juhivad tähelepanu, et FBI ei hoiatanud Facebooki konkreetselt Joe Bideni korruptsiooni tõestava rüperaali sisu eest, vaid käskis olla tähelepanelik üldiselt "vastuolulise sisu" suhtes ja FB juhtkond otsustas iseseisvalt, vastu 2020. aasta presidendivalimisi, teemat "faktikontrollida" ning selle levikut piirata.

Hilisemad küsitlused näitavad, et Bidenite klanni korruptsiooni varjamine korporatiivse muidu- ja sotsiaalmeedia poolt oli demokraatidele valimiste ajal kasulik.

Meta tegevjuht andis lisaks mõista, et olulist teavet varjati 2020. aastal ka selle pärast, et president Donald Trump võitis 2016. aastal presidemnivalimised, kuna Venemaa levitas sotsiaalvõrgustikes väärteavet. 

"Põrgusüleriks" (Laptop from Hell) nimetatud rüperaalist leitud sisust selgus, et Joe Biden oli oma poja Hunteri kahtlaste äritehingutega Ukrainas ja Hiina Rahvavabariigis otseselt seotud ning viimane maksis talle nende pealt lõivu. 

Käesoleva aasta märtsis tunnistas USA korporatiivmeedia, et "põrgusüleri" näol on tegemist Hunter Bideni rüperaaliga ja sellest leitud teave on autentne.

FBI uurib Hunter Bideni korruptsiooni ja maksukuritegusid tänaseni, kuid ühtegi süüdistust pole talle esitatud.

Zuckerberg rääkis samas Roganile, et ta ei soovi FBst teha "tõeministeeriumi" ega otsustada kasutajate eest, mis on väärteave ja mis tõde.

Hunter ja Joe Bideni korruptsioonist valmis film "Minu poeg Hunter", mis esilinastub 7. septembril.

Toimetas Karol Kallas