Donald Trumpi Mar-a-Lago residents Floridas. Foto: Scanpix

USA endine president Donald Trump andis teada, et Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) korraldas esmaspäeval tema Florida Mar-a-Lago residentsis läbiotsimise. Läbiotsimine on väidetavalt seotud uurimisega, mis puudutab salastatud ja tundlike presidentlike dokumentide võimalikku väärkäsitlemist.

Donald Trump andis esmaspäeva õhtul teada, et suur rühm FBI agente korraldasid tema Florida Mar-a-Lago residentsis etteteatamata läbiotsimise ning murdsid lahti ka tema seifi, vahendavad BBC ja CNN. Läbiotsimisel keskenduti Trumpi kontori- ja eluruumidele. Trump ise viibis sel ajal New Yorgis oma Trump Tower'i kõrghoones.

"Need on sünged ajad meie riigi jaoks, kuna minu ilus kodu, Mar-a-Lago Palm Beach'is, Floridas on hetkel rünnaku all, seal teostatakse läbiotsimist ning seda okupeerib suur rühm FBI agente," ütles Trump.

Ühe korrakaitseametnikust allika sõnul teavitati salateenistust vahetult enne läbiotsimise algust kell 10:00 kohaliku aja järgi ning Trumpi turvavad agendid aitasid FBI uurijatel läbiotsimist teostada. Allika sõnul viidi residentsist ära mitu kasti asjadega. Väidetavalt ei olnud vajadust ühtegi ust jõuga lahti lüüa ning läbiotsimine lõppes hilisel pärastlõunal.

Väidetavalt oli läbiotsimine seotud uurimisega selle kohta, kas endine president Trump eemaldas Valgest Majast salastatud dokumente ja tundlikku materjali ning võttis need kaasa oma Mar-a-Lago koju Floridas.

Presidendi poeg Eric Trump selgitas, et läbiotsimine oli seotud uurimisega, mis puudutas Rahvusarhiivi dokumentide käsitlemist, mis viidi Florida residentsi pärast seda kui tema isa ametist lahkus. Tema sõnul "korraldati läbiotsimine seetõttu, et Rahvusarhiiv tahtis kindlaks teha, kas Donald Trumpi valduses on mingeid dokumente." Presidendi dokumentide seaduse kohaselt peavad USA presidendid edastama kõik oma dokumendid ja e-kirjad Rahvusarhiivile.

FBI teatas veebruaris, et oli Mar-a-Lago residentsist ära toonud 15 kasti dokumentidega, mis Trump oleks pidanud üle andma kui ta Valgest Majast lahkus. FBI selgitas hiljem kongressile, et kastides oli dokumente, mis sisaldasid salastatud riikliku julgeoleku teavet ning palus justiitsministeeriumil selle osas uurimist alustada. Trump eitas aga toona, et ta on ametlikke dokumente valesti käsitlenud ning nimetas selle kohaseid väiteid "valeuudisteks".

FBI ja justiitsministeerium kommenteerivad harva käimasolevaid juurdlusi ning kumbki ei ole senini selle kohta avaldust teinud.

Trump ütles oma avalduses, et ta tegi koostööd kõikide asjasse puutuvate valitsusasutustega ning seega polnud tema "kodu etteteatamata läbiotsimine vajalik ega sobilik". Tema sõnul "võib selline rünnak leida aset ainult katkistes, Kolmanda Maailma riikides" ning "kahjuks on Ameerika nüüd muutunud üheks sellistest riikidest, korrumpeerunud seninägematul tasemel".

Trumpi advokaat Christina Bobb kinnitas, et FBI võttis Mar-a-Lagost kaasa dokumente: "President Trump ja tema juriidiline meeskond on teinud pidevalt koostööd FBI ja justiitsministeeriumi ametnikega. FBI viis läbi etteteatamata läbiotsimise ja võttis kaasa dokumente."

Uudis läbiotsimisest pani liikvele aga mõningaid Trumpi toetajaid. Rühm toetajaid kogunes Mar-a-Lago residentsi ette, et lehvitada lippe ja väljendada oma pahameelt. Teised toetajad on aga liikunud New Yorki Trump Tower'i kõrghoone ette.

Samal ajal väljendasid kongressis paljud vabariiklased oma viha. Esindajatekoja vabariiklaste vähemuse juht Kevin McCarthy ütles: "Justiitsministeerium on saavutanud talumatu relvastatud politiseerituse taseme. Kui vabariiklased võtavad esindajatekoja tagasi, siis me teostame koheselt järelvalve selle ministeeriumi üle, juhindume faktidest ega jäta ühtegi kivi ümber pööramata."

"President Trumpi kodu läbiotsimine FBI poolt on justiitsministeeriumi pretsedenditu muutmine poliitiliseks relvaks," kirjutas Lõuna-Dakota kuberner Kristi Noem esmaspäeva õhtul sotsiaalmeeidas. "Nad on jahtinud president Trumpi kandidaadina, presidendina ning nüüd endise presidendina. Kriminaalõigussüsteemi kasutamine sellisel viisil on ebaameerikalik."

Endine asepresident Mike Pence kommenteeris samuti läbiotsimist sotsiaalmeedias: "Ma jagan koos miljonite ameeriklastega sügavat muret president Trumpi isikliku residentsi pretsedenditu läbiotsimise pärast. Ameerika ajaloos ei ole kunagi ühegi Ühendriikide endise presidendi isiklikku residentsi läbi otsitud."

Samas kiidavad FBI poolse läbiotsimise heaks aga mõned demokraadid. New Yorki esindav demokraadist kongressinaine Carolyn Maloney ütles, et "presidentidel on pühalik kohus kaitsta Ameerika riiklikku julgeolekut ning süüdistused, et endine president Trump seadis salastatud informatsiooni väärkäsitledes meie turvalisuse ohtu, õigustavad ülimat kontrolli." Ta lisas, et kuigi Mar-a-Lagos teostatud läbiotsimise üksikasjad veel alles ilmnevad, "on selge, et justiitsministeerium peab president Trumpi salastatud informatsiooni potentsiaalselt rasket väärkäsitlemist täielikult uurima".

Valge Maja vanemametnik ütles, et Joe Bideni administratsioonile ei antud FBI läbiotsimisest eelnevalt teada. Valge Maja sõnul vähendavad nad oma läbikäimist justiitsministeeriumi ametnikega, et vältida kahtlustusi nende poliitilises survestamises või kohatus käitumises.

Toimetas Martin Vaher