Riigipöörajad: riigihoidja Konstantin Päts ja sõjavägede ülemjuhataja Johan Laidoner 24. veebruaril 1938

2015. aasta novembris Tallinna Kinomajas esilinastunud Konstantin Pätsist kõnelev dokumentaalfilm "Tants vanakuradi vanaemaga" on senini olnud saadaval ainult DVD-na. Filmi autor Viktor Siilats on Eesti Vabariigi 99. juubeli puhul otsustanud teha filmi internetis kõigile kättesaadavaks.

Filmi saab vaadata Youtube'is siin ja Facebookis siin ja siin.

Film on eesti keeles, valida saab inglise- ja soomekeelsete subtiitrite vahel.

Üle 25 aasta tagasi õnnestus Viktor Siilatsi ettevõttel AS Eesti Video omandada amatöörvideo Konstantin Pätsi viimase asukoha leidmisest Buraševo vaimuhaiglas, samuti on ettevõtte arhiivis oma aega oodanud Konstantin Pätsi ja Johan Laidoneri ausammaste taasavamise videod. Lisaks on filmis kasutatud ka harukordseid kaadreid Soome Rahvusarhiivist.

Film võtab kokku nukra tõe Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi ja sõjavägede ülemjuhataja Johan Laidoneri "mängudest" noateral. Film vaatleb nende tegevust nii sisepoliitikas kui ka suhetes Nõukogude Venemaaga, mis lõppesid mõlemale mehele, aga ka Eesti rahvale väga õnnetult.

Viktor Siilats ütleb: "Võin käsi südamel kinnitada, et selle filmi tegemine ja valmimine ei ole kohe kuidagi seotud käimasoleva ausambavaidlusega president Konstantin Pätsile veel ühe ausamba rajamiseks. Tegu on täiesti juhusliku, aga hea ajastusega. Mul on hea meel, et mu film sellesse poleemikasse nii õigeaegselt sattus, sest et ta lisab väitlusesse neid "kõigile juba teadaolevaid" fakte, mida millegipärast nii kangesti varjata soovitakse ja võimaldab analüüsida ka alternatiivseid seisukohti."

Filmi produtsent Alice Järvet täiendab, et Viktor Siilatsi film avab vaikiva ajastu sündmused teisest perspektiivist, tuues välja seni vaid raamatulehtedel spekuleeritu. Viktor Siilatsi otsus film vabaks lasta võimaldab jõuda seeläbi laiema auditooriumini, mis omakorda annab parema võimaluse antud teemal dialoogiks ühiskonnas.

Ettevõtja ja sõjaõiguse ekspert Mari-Liis Põder Korjagina: "Kui ma olin väike tüdruk, siis isa rääkis mulle, miks Eesti just okupeeriti – sest valimised olid meie põhiseaduse vastased. Isa rääkis veel palju sellest, et käsk Kaitseliidul relvad käest panna oli sõjaõiguse mõttes ebaseaduslik käsk. Siit tulenevalt, palun kallis eestlane, siin praegu, kui tulevane võimalik võitleja ja Kaitseliidu liige, sellist käsku ei tohi täita. Siinkohal ma ei arva, et Riho Terrasel on kuri kaksikvend, kes sellise käsu võiks anda, Riho Terrast ma usaldaksin, aga fakt on see, et vana hea Laidoner tegi nii. Miks? Mis temaga juhtus? Talle on ju ausammas pandud – kangelane andis käsu, mis reetis rahva. Relva ära andmine on võimas sümbol."