KOLUMN ⟩ Roland Tõnisson: Eesti vajab meeleparandust rohkem kui kunagi varem
Priius on kallis Jumala and, mida me ei oska enam hinnata.
Priius on kallis Jumala and, mida me ei oska enam hinnata.
Objektiivi saatesarja "Välgatused" seekordses saates räägib ajaloolane ja riigikogu liige Jaak Valge täna 87 aastat tagasi Konstantin Pätsi, Johan Laidoneri ja August Rei poolt korraldatud riigipöördest, mille tulemusel lõppes Eestis demokraatia ja algas autoritarismi ajajärk.
Pätsi kuju kavand muutub monumendiks saades näkku sülitamiseks eestlastele nende enda maal – kõigile neile, kes end veel eestlasteks julgevad pidada, põhjendab sõjaajaloolane Jüri Kotšinev, miks Pätsi monumendi kavand ei sobi mitte.
"Võib juhtuda, et samal ajal kui Baltimaades algab bolševike terror, kui seal mõrvatakse inimesi ja heidetakse neid massihaudadesse, viiakse vangistusse või töölaagritesse ja maad riisutakse paljaks, lauldakse Inglismaa ja Ameerika kirikutes suure võidu puhul Te Deumi," protesteeris Soome riigipea Pehr Evind Svinhufvud suuriikide sobingu vastu, millega ohverdati Balti riigid Nõukogude Liidu koosseisu.
Carl Gustaf Emil Mannerheimi päevakäsk Talvesõja lõpul tabab iseseisvuse, väärikuse, aumehelikkuse, ohvrimeelsuse ja vabaduseiha keskmesse.
Kui oleme suutnud luua ja taastada oma riigi, oleme võimelised seda riiki ka juhtima, tõdes Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Henn Põlluaas rahvaalgatuse taastamist nõudval meeleavaldusel Objektiivile antud usutluses.
Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva eelõhtul on põhjust tunda tänulikkust võimaluse eest elada oma riigis, ent niisamuti on põhjust vaadata peeglisse ja küsida, millistele eeldustele tuginedes võime loota jõuda ka Eesti Vabariigi kahesajanda sünnipäevani, arutlevad Markus Järvi ja Varro Vooglaid selle nädala saates "Fookuses".
Just meie kaasaegse ühiskonna demokraatliku arengu ja hea käekäigu pärast vajame sisulist ja süvitsi minevat arutelu 1930.