Martin Helme Foto: riigikogu fotoarhiiv

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme kirjutab sotsiaalmeedias, et sai täna teada, et õiguskantsleri büroost võeti ühendust riigikogu kantseleiga ja arvati, et oleks hea, kui riigikogu eilse infotunni stenogrammist kustutataks ära need kohad kus räägiti liiga otse Marko Mihkelsoni poolt tehtud lapse alastipiltidest.

"Selle aasta juunis kirjutas õiguskantsler Ülle Madise artikli "Vaikimise nõiaring", kus ta rääkis meie ühiskonnale omaseks saanud kiusatusest toppida suu kinni neil, kelle seisukohad sulle ei meeldi. Rääkis seal koroonast, aga taustaks oli kohtu poolt määratud trahv Ekspress meediale selle eest, et need avaldasid prokuratuuri loata uurimismaterjale Swedbanki rahapesuskandaali teemal. Mäletate veel seda hädakisa Eesti meedias, kuidas vaba meedia suud ei tohi kinni toppida ja kuidas isegi trahvi ähvardusel peab meedia tõde teenima. Mina mäletan. Meedialiit ja ERR tegid eraldi avalduse, siseminister nõudis selgitust justiitsministrilt, peaminister oli mures," kirjutab Helme sotsiaalmeedias

"Seda huvitavam on, et sain täna teada, et õiguskantsleri büroost võeti ühendust riigikogu kantseleiga ja arvati, et äkki ikka oleks hea, kui kustutaks stenogrammist ära eilse infotunni need kohad, kus räägiti liiga otse Marko Mihkelsoni pildiharrastustest," teatas Helme.

Tema sõnul tuli täna Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) üks saade lagedale sooviga filmida üle riigikogu juhatuse pult, et küllap ikka kusagil on need nupud, millega välja lülitada nende saadikute mikrofonid, kelle jutt ERRile, Kaja Kallasele ja liberaalsele frondile ei sobi.

Helme soovitab need stenogrammi kohad ja vastavad YouTube'i videod heaga ära salvestada, sest süvariik on tegutsema asunud: "Reformimaffia on päris edukalt pannud teemal kehtima eetrivaikuse meedias, asi see siis parlamendisaadikud vaikima panna ole."

"Ma muide ei hädalda väga Eesti meedia kahepalgelisuse üle. Et näe, karjusid, kui neil taheti suu kinni toppida, aga on esimesed tsensuuri nõudma, kui neile mitte meeldivaid poliitikuid tahetakse pildilt maha retušeerida. Ma ammu ei pea seda ajakirjanduseks, mida tehakse. See kõik on režiimi teenimine. Ja režiimil – liberaalsel režiimil – on ainult üks loogika: võim. Kontroll kõigi inimeste mõtete, tegude ja omandi üle. Karistamatu ja vastutamatu võimu kasutus enda ja oma kaasajooksikute heaoluks. Me oleme neile siin takistuseks, sellest see raev," selgitab Helme.

Helme kardab, et kui Eestis hakatakse ministrite nõudmisel neile tööandjaks olevate rahvasaadikute suid sulgema, siis järgmine samm on opositsiooniliidrite vangi panek kõigile ilmsete pseudoprotsesside abil: "Siis on Kaja Kallas ja teda pukki upitanud seltskond teinud ära sama asja, mida tegi Konstantin Päts 1934. aastal. Riigikogu on pandud "vaikivasse olekusse"."

Helme leiab lõpetuseks, et arvestades seda, kui suures koguses toob Kaja Kallase režiim Eestisse slaavlasi, oleme siis muutunud väikeseks Venemaaks nii demograafiliselt kui demokraatia standardi mõttes.

Riigikogu pressiesindaja: stenogrammist ei eemaldatud ühtegi lõiku

Kolmapäeva õhtuks oligi Helme sõnavõtust justkui tundlik osa eemaldatud ning pildi kirjelduse asemel oli seal tekst "stenogramm veel koostamisel". Riigikogu pressiesindaja Karin Kangro ütles aga neljapäeva lõunal, et riigikogu stenogrammist ei olnud eemaldatud siiski ühtegi lõiku, vaid Helme laused olid järeltoimetamisel.

Stenogrammi tohib üldjuhul teha vaid tehnilisi parandusi, näiteks saadikute enda palvel, kui nad on faktiveaga eksinud.

"Riigikogu istungid on avalikud ja nende kohta tuleb seaduse kohaselt koostada stenogramm. Stenogramm on avalik ning see koostatakse, lähtudes põhimõttest, et stenogramm annaks riigikogu istungil kõneldu edasi võimalikult sõnasõnaliselt," rääkis Kangro.

Toimetas Martin Vaher