Konstantin Pätsile püstitatud monumendi kavand. Illustratsioon: ERR

Täna, 12. märtsil, toimub juba kaheksandat korda iga-aastane Sihtasutuse Terve Rahvas aktsioon "RAHVALE HÄÄL TAGASI!". Üritus toimub Konstantin Pätsi mälestussamba juures Estonia teatri kõrval kell 15. Täpselt samal ajal 89 aastat tagasi alustati riigipöörde käigus poliitiliste vastaste arreteerimist.

Aktsiooni käigus loetakse ette valitud lõigud Pätsi kõnest, kus ta riigipööret õigustas: me ei tohi kunagi unustada, milliste sõnadega rahvaesindajad rahvalt tegeliku vabaduse võtta võivad, ainult siis saame olla kindlad, et seesugused sündmused enam ei kordu. Aktsiooni laiem eesmärk on taastada kodanike õigus algatada referendumeid, mis pärast seda 1934. aasta riigipööret Eesti rahvale kaotsi läks.

„Me oleme küll tagasi võitnud kõik ülejäänud vabadused, mille Pätsi autoritaarne režiim meilt ära võttis, ent paraku puudub ikka veel õigus algatada seaduseelnõusid või nõuda riigikogu poolt vastuvõetud seaduste tühistamist," ütles sihtasutuse Terve Rahvas juhatuse esimees Kaido Väljaots.

"Olukord, kus rahval, kõrgeima võimu kandjal, ei ole valimiste vahelisel ajal sisuliselt mingit otsustusõigust, pole lihtsalt demokraatlikule riigile sobiv," lisas ta.

Sihtasutus Terve Rahvas on veendunud, et otsedemokraatia täiendab esindusdemokraatiat, mitte ei asenda seda, ning rahvale siduvate referendumite korraldamise võimaluse pakkumine tugevdab usaldust meie parlamenti, mitte ei vähenda seda. Juhime tähelepanu, et rahvaalgatuse võimalus eksisteerib väga paljudes demokraatlikes riikides, Šveitsis ja Itaalias, Ameerika Ühendriikides ja Leedus, Argentiinast või Uruguayst kõnelemata.

„Mida rohkem on inimesed seadusloomesse haaratud, mida rohkem on neil võimalusi otse valitud poliitikute töö üle järelevalvet teha, seda suurem on üldine usaldus ühiskonnas", kinnitas sihtasutuse Terve Rahvas nõukogu esimees Emil Rutiku.

Ta lisas, et on veendunud, et Eesti ühiskond on vahetuks otsustamiseks valmis.

"Meie riik ei tohi oma rahvast karta, meie usume rahva võimesse teha häid otsuseid. Tõepoolest, vabadus otsustada toob mõnikord kaasa ebaõnnestumisi või ajutisi liialdusi, kuid selle pärast pole vaja ülemäära muretseda. Eesti rahvas, nagu iga teine rahvas maailmas, teab, kuidas parandada oma vigu. Taastagem rahvaalgatusõigus!" kinnitas Rutiku.

Aktsioon salvestatakse ning seda saab järelvaadata lehel terverahvas.ee.

Toimetas Markus Järvi