Objektiivi saatesarja "Välgatused" seekordses saates räägib ajaloolane ja riigikogu liige Jaak Valge täna 87 aastat tagasi Konstantin Pätsi, Johan Laidoneri ja August Rei poolt korraldatud riigipöördest, mille tulemusel lõppes Eestis demokraatia ja algas autoritarismi ajajärk. Vestlust juhib Indrek Petersoo.

"1934. aasta on oluline pöördepunkt Eesti demokraatia ajaloos. 12. märtsil toimus Eesti sisepoliitika kõige olulisem sündmus – sellel kuupäeval viidi läbi riigipööre, mille tulemusena läks Eesti demokraatialt üle autoritaarsele režiimile. Järgmised kuus aastat enne Nõukogude Liidu okupatsiooni algust oligi Eestis autoritaarrežiim," rääkis Valge.

Peaksime olema väga ettevaatlikud oma demokraatlike õiguste piiramise suhtes. Ükspuha millises vormis see toimib, kas järk-järgult või ühekorraga.

"Lisaks on sellel kuupäeval olemas siirded ka tänapäeva. Võib-olla me polegi korralikult selgeks rääkinud, mis toona toimus ning see tekitab endiselt väga palju vaidlusi. 1938. aastal hakkas kehtima ebademokraatlikult vastu võetud autoritaarne põhiseadus, kus polnud kodanikel enam neid õigusi, mida nägi ette 1933. aastal vastu võetud põhiseadus: need olid rahvaalgatuse korras referendumite algatamine ja riigipea otsevalimine, toona nimetati riigipead riigivanemaks," lisas Valge.

Mida oleks tänasel Eesti Vabariigil 1934. aastal aset leidnud sündmustest ja nende tagajärgedest õppida? "Peaksime olema väga ettevaatlikud oma demokraatlike õiguste piiramise suhtes. Ükspuha millises vormis see toimib, kas järk-järgult või ühekorraga. Peaksime meie sõnavabaduse piiramiste üritustele väga jõuliselt vastu astuma. Peaksime hindama demokraatiat kui rahva ja kodanike valikut, mitte laskma seda mõistet kaaperdada," rõhutas saatekülaline.

Saatesari "Välgatused" keskendub peamiselt olulistele mittepäevakajalistele teemadele, mis Eesti inimesi ja nende argielu paratamatult mõjutavad.

Vaadake lisa saatest!