Lapsevankri skandaali sattunud Eesti 200 liige Florian Hartleb väitis Saksa meediaväljaandele Deutsche Welle antud intervjuus, et EKRE näol on tegemist radikaalse paremäärmusliku erakonnaga, mis kütab üles põhjendamatut pagulashirmu. DW hinnangul on EKRE edu taga aga rassismi suur kasv Eestis.
Valimiste eelselt (9.detsembril 2018) Vabaduse väljakul ÜRO vastasel meeleavaldusel provokatsiooni korraldanud Eesti 200 liige Florian Hartleb väitis pärast valimisi Saksa avalik-õiguslikule välisringlevile Deutsche Welle (DW) antud intervjuus, et valimistel ligi 18-protsendilise valijate toetuse pälvinud ning oma esindatust riigikogus ligi kolm korda kasvatanud EKRE näol on tegemist radikaalse paremäärmusliku erakonnaga, mis kütab üles põhjendamatut pagulashirmu.
"Paremradikaalid mõjutasid suuresti valimiskampaaniat, küttes üles hirme pagulaskriisi osas, mida Eestis isegi ei eksisteeri. Seda hirmu köeti üles tahtlikult," selgitas ta.
Hartleb väljendas ühtlasi veendumust, et EKRE ei pääse valitsusse, kuna valimised võitnud Reformierakonna esinaise Kaja Kallase jaoks pole ei vajalik ega ka mõistlik paremäärmuslastega liitu teha, kuna "see kahjustaks Eesti mainet".
EKRE kasvanud populaarsuse põhjustest rääkides väidab Hartleb, et EKRE mobiliseerib oma valijaid "traditsiooniliste väärtustega [nt kooseluseaduse vastasusega] ning kütab üles pagulashirmu". Hartlebi sõnul on valimistulemus protestiavaldus eriti provintsielanike poolt, kuna EKRE-l on maakohtades tugev toetus ning erakond kasutab "demonstratsioonipoliitikat":
"Nädal enne valimisi marssis tuhandeid EKRE poolt mobiliseeritud inimesi Eesti iseseisvuspäeva puhul korraldatud tõrvikurongkäigus. Selliseid demonstratsioone tuleb võtta väga tõsiselt."
Hartlebi hinnangul sündis EKRE küll ühiskondlikust peavoolust, kuid on nüüdseks muutunud radikaalsemaks ning on oma platvormi poolest võrreldav selliste erakondadega nagu Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja Austria Vabaduspartei (FPÖ). Samuti süüdistab Hartleb EKREt soovis lõigata läbi sidemed läänega ning Euroopa Liidust lahkumise võimaluse tõstatamises.
Hartlebi sõnul on EKREl ka sidemeid tema hinnangul neonatsliku või neofašistliku rühmitusega Odini sõdalased, mis osalevad EKRE üritustel nö turvajõududena. Kuigi Hartlebi väitel on EKREl kontakte ja sidemeid küll selliste rühmitustega, puuduvad aga erinevalt teistest "paremäärmuslikest" erakondadest nagu nt AfD, FPÖ või Rahvusrinne (FN) sidemed Venemaa ja Putiniga.
Euroopa Parlamendi valimiste osas ennustab Hartleb, et ka siin õnnestub "parempopulistidel" oma edu suurendada, vaatamata sellele, et Eesti on tegelikult väga Euroopa Liidu meelne riik.
DW hinnangul on EKRE edu taga rassismis suur kasv Eestis
Valimispäeval ilmunud DW artiklis "Rassism otsustab valimised Eestis" (pealkiri on nüüdseks muudetud) ennustatakse suurimaks võitjaks EKREt, kellest võib saada kolmandaks tugevaim poliitiline jõud parlamendis. EKRE edu põhjus peitub väljaande hinnangul aga "rassismi suures kasvus Eestis." Artiklis nenditakse veel, et kuigi EKRE valimistulemus mõjutab võimalikke valimisjärgseid koalitsioone, on "etableerunud parteid koostöö parempopulistidega välistanud". Samuti väidetakse, et EKRE kutsub üles Euroopa Liidust välja astuma, mis aga "endise Nõukogude Vabariigi elanike enamusele hästi peale ei lähe".
Toimetas Martin Vaher
POMMUUDIS! Florian Hartleb nõuab Vooglaiult ja Järvilt üle 100 000 euro ning ähvardab kohtuga
Fookuses eri: Eesti 200 töötajad osalesid küünilises provokatsioonis, kasutades selleks väikest last