Ungari peaminister Viktor Orbán ja Venemaa president Vladimir Putin. Foto: Scanpix

Filosoof ja politoloog Francis Fukuyama, kes sai tuntuks oma 1992. aastal ilmunud raamatuga "Ajaloo lõpp ja viimane inimene", ütles Stanfordi ülikoolis toimunud diskussiooniõhtul, kus osales ka Toomas Hendrik Ilves, et praegu ohustab demokraatiat populistlik natsionalism.

"Kui [populistlik] poliitik näiteks saab mandaadi otse rahvalt ja näiteks kohtud, meedia, bürokraatia seisavad ees sellel, mida ta saavutada tahab, mida ta lubas, siis see ei meeldi talle ja ta kasutab oma võimu, et õõnestada neid institutsioone. Tõelised ohvrid on teised tähtsad demokraatia osad, nagu õigusriik, mis moodustavad toimiva kaasaegse liberaalse demokraatia," kõneles Fukuyama.

Politoloogi hinnangul on osavaim populist Venemaa president Vladimir Putin, kuid samuti nimetas ta populistideks Ungari peaministrit Viktor Orbánit, Poola võimupartei Õigus ja Õiglus juhti Jarosław Kaczyńskit ja Türgi presidenti Tayyip Erdoğani.

Fukuyama järgi on ka USA presidendil Donald Trumpil mitu sellist omadust, "mida seostame populistliku natsionalismiga."

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves rääkis sotsiaalmeedias ja internetis levivast valeinformatsioonist kui väljakutsest "liberaalse demokraatia ühele alustalale, mis on vabad ja õiglased valimised". Tema sõnul polnud taoline sekkumine demokraatlikesse valimistesse 15 aastat tagasi võimalik. Seni pole suudetud välja mõelda, mida selle vastu teha saab.

Vaata ja loe lähemalt ERRi portaalist (mainitud koht Fukuyama sõnavõtus algab umbes 28. minutil).