Migrandiparv, taamal Frontexi piirivalvealus. Kreeka, Lesbos, 28.02.2020. Foto: Scanpix

Euroopa Liidu piiriagentuuri Frontex andmetel kasvas maikuus ebaseaduslike sisserändajate tung Euroopa Liitu kordades ja seda eriti märkimisväärselt Balkani sisserändekoridoris.

Märtsis ja aprillis kehtestatud reisipiirangud panid sisserände Euroopa Liitu nimetatud kahe kuu jooksul pea seisma. Mais seevastu suurenes sisserändesurve plahvatuslikult ja käesoleva aasta viie kuu jooksul Euroopa Liitu tunginud ebaseaduslike sisserändajate arv hüppas 31 600-ni. Võrreldes 2019. aasta viie kuuga, on see number, arvestades kahte sisserändevaba kuud, ainult kuus protsenti väiksem, vahendab uudisteportaal REMIX.

Frontex leiab maikuist sisserändetungi kajastavas  aruandes, et Vahemere idapiirkonnas – mis tähendab Türgit ja Kreekat – kasvas ebaseaduslik Euroopa Liitu tikkumine võrreldes aprilliga kaheksa korda ehk 1250 ebaseadusliku piiriületuseni. Viie kuu kuritegelike piiriületuste arv selles piirkonnas on käesoleval aastal kokku 12 700, mis on eelmise aastaga võrreldes 28 protsenti väiksem. Kõige suurem osa sisserändajatest olid Afganistani kodanikud.

Vahemere keskosa sisserändekoridori kaudu Euroopa Liitu tungijate arv kasvas 2019. aastaga võrreldes 40 protsenti, ligikaudu tuhande inimeseni. Viie kuu jooksul on mööda seda mereteed Euroopa Liitu üritanud pääseda 5500 inimest. Kõige suuremad selle koridori kaudu Euroopa Liitu tunginud rühmad olid Bangladeshi, Sudaani ja Elevandiluuranniku päritolu.

Vahemere lääneosa sisserändekoridori kaudu Euroopa Liitu tungijate arv kasvas mais pea neli korda, rohkem kui 650 inimeseni. Esimese viie kuu jooksul oli ebaseaduslike sisserändajate arv selles piirkonnas üle 3700. Võrreldes 2019. aastaga on seda poole võrra vähem. Pooled seda teed mööda Euroopa Liitu sissetungijatest olid Alžeeria päritolu. 

Lääne-Balkani koridori kaudu püüdis mais Euroopa Liitu pürgida 900 inimest ja võrreldes aprilliga kasvas see number kümme korda. Viie kuu jooksul mööda seda teed Euroliitu tungijate arv on 6900 inimese ümber, mis võrreldes 2019. aasta jaanuari-mai perioodiga on poole väiksem.

Ungari valitsus leiab kõneisiku Zoltán Kovácsi sõnul, et nulltolerants illegaalse immigratsiooni suhtes on ennast õigustanud ja riik piirab seda edaspidigi kõigi vahenditega, mis võimalik. Kovácsi kirjeldas, kuidas Euroopa Liit, asemel et Ungarit võitluses ebaseadusliku sisserändega aidata, hoopis loobib riigile kaikaid kodaratesse.

"Euroopa komisjon näeb süstemaatiliselt vaeva Euroopa piirikaitse nõrgestamisega ja üritab liikmesriike jätta ilma vahenditest, mis aitavad ebaseadusliku sisserändega tõhusalt võidelda. Eriti on selliste rünnakute alla sattunud Ungari," väidab Kovács. Tema sõnul on Euroopa Liidu 2021.–2027. aastate eelarvekavas nähtud ette kolm korda suurem toetus vabaühendustele, millest suur hulk tegeleb ebaseadusliku sisserände mahitamisega.

Frontexi aruandes ei ole kajastatud ebaseaduslike sisserändajate arvu, kes soovivad Euroopa Liitu pääseda Küprose kaudu.

Toimetas Karol Kallas