George W Bush 11. septembri mälestusüritusel Shanksville'is kõnelemas. Foto: Scanpix

New Yorgi kaksiktornide terrorirünnaku 20. aastapäeva kõnes nimetas George W. Bush kristlastest konservatiivseid äärmuslasi ja moslemiterroriste "ühe ja sama rüveda vaimu lasteks," kirjutab Reuters.

Terrorirünnaku ajal 11. september 2001 president olnud noorem Bush pidas kõne Shanksville'is, kus kukkus alla lennuk, mille reisijatel õnnestus väidetavalt lennuk sihtmärgist kõrvale suunata. "Me näeme üha rohkem tõendeid selle kohta, et oht meie riigile võib lähtuda mitte ainult piiri tagant, vaid ka vägivallast, mis koguneb riigis sees," vahendab Bushi sõnu Reuters.

"Välismaiste vägivaldsete äärmuslaste ja kodumaiste vägivaldsete äärmuslaste vahel pole just palju kultuurilisi kattuvusi. Kuid mitmekesisuse põlgus, hoolimatus inimelu vastu, otsustavus rüvetada rahvuslikke sümboleid, on nad ühe ja sama rüveda vaimu lapsed ning see on meie kohus neile vastu seista," rääkis Bush.

"Ajal, kui religioosne äärmuslus oleks võinud saada vabad käed, nägin ma ameeriklasi, kes lükkasid tagasi eelarvamused ja toetasid islamiusulisi inimesi. See on rahvas, keda ma tean," jätkas ta.

Reutersi ajakirjanikud lisavad viidatud sõnadele kommentaariks, et "viimastel aastatel on Ameerika Ühendriikides pead tõstmas kodumaine terrorismioht, seda eriti valgete ülemvõimlaste poolt, mille kulminatsiooniks oli surmav 6. jaanuari rünnak Washington DC Kapitooliumil, mille panid toime endise vabariiklasest presidendi Donald Trumpi toetajad".

Käesoleva aasta 6. jaanuari Washington DC meeleavalduste ajal sai Kapitooliumil surma viis inimest. Üks kapitooliumi politseinik heitis hinge terviserikke tõttu ja Iraagi ning Afganistani sõja veteran Ashli Babbitt, kes oli meeleavalduse ajal relvastamata, lasti maha endast väljas musta kapitooliumi politseiniku poolt. Ülejäänud kolm meeleavaldajat surid erinevate meditsiiniliste näidustuste, mitte vägivalla, tõttu. 

"Mis puutub Ameerika ühtsusesse, siis toonased päevad paistavad täna kauge minevikuna. Kurjad jõud paistavad mõjutavat meie ühist elu. Liiga palju meie poliitikat rõhub otseselt vihale, hirmule ja vimmale," rääkis Bush. 

President Trump külastas ametlike kõnekoosolekute asemel laupäeval 11. septembril New Yorki tuletõrjujaid ja politseinikke.

Peale 11. septembri 2001 terrorirünnakuid Bushi poolt alustatud Afganistani (ja Iraagi) sõda on asjaosaliste hinnangul olnud algusest peale suur viga. Ameerika Ühendriigid kulutasid Afganistanis 20 aastaga üle kahe triljoni dollari ja riik on tagasi pea samas kohas kus 2001. aasta sügisel. Lisaks on tulemuseks senisest märgatavalt jõulisem ning maailma tipptehnoloogiaga relvastatud Taleban.

Joe Bideni valitsus peab täna suurimaks ohuks Ameerika Ühendriikide julgeolekule "valgeid ülemvõimlasi" ja konservatiividest president Trumpi toetajaid. 2020. aasta suvel põletasid CNNi ja teiste peavoolumeedia kanalite sõnul "suuremas osas rahumeelsed" Antifa ja Mustad Elud on Tähtsad (BLM) meeleavaldustel märatsenud inimesed maha terveid Ameerika Ühendriikide suurlinnade linnaosasid ja rüüstasid sadu ettevõtteid ning kaubanduskeskuseid.

Toimetas Karol Kallas