Hannover Foto: Wikipedia

Saksamaa Hannoveri linna valitsevad rohelised, kelle sekka kuulub ka türklasest linnapea Belit Onay, tahavad alates 2026. aastast keelata kolmandikul linna töökohtadest "orgaanilistel sakslastel" töötamise ära. 

Bundestagi roheliste fraktsiooni kuuluv türklanna Filiz Polat rõõmustas sotsiaalmeedias: "Rohelisest linnapeast on tõeliselt tolku! 2026. aasta lõpuks peaks ühel kolmandikul Hannoveris vabanenud linna töökohtadel töötama sisserändaja taustaga inimesed," vahendab ReMix.  

Hannoveris on võimul Roheliste, Sotsiaaldemokraatide ja Kristlike Demokraatide (CDU) koalitsioon. Rohelised esitasid linna lõimumiskomisjonile eelnõu, milles nähakse ette, et 30 protsenti kõigist linna poolt tööle võetavatest inimestest peavad olema sisserändaja taustaga.

Samuti nähakse ette, et linn alustab reklaamikampaaniat, milles kutsutakse sisserändajate peredest pärit noori inimesi kasutama liidumaa (Alam-Saksi) pealinnas olevaid ameti- ja hariduse omandamise võimalusi, mis peaks kindlustama Hannoveri staatuse "sisserändajate linnana".

Kampaania raames hakatakse kohalikes koolides korraldama "mitmekesisuse päevi" ja kohalikes omavalitsustes ning avalikes asutustes treenitakse inimesi olema mitterassistid. Samuti hakatakse jagama auhindu sisserändajate ettevõtetele.

Türklasest linnapea Onay on taolisi rohelisi mõtteid üritanud läbi suruda oma ametiaja algusest 2019. aastal.

Opositsioonipoliitikute sõnul on roheliste kava põhiseaduse vastane. Bundestagi Vaba Demokraatliku Partei (FDP) fraktsiooni liige Alexander Graf Lambsdorff küsib: "Mis saab ülejäänud kahest kolmandikust? Kas need töökohad jäetakse "orgaanilistele sakslastele"?

Rohelised pole veel täpsustanud, kuidas nad kavatsevad oma kava ellu viia.

Sarnane tööjõu palkamise ettepanek on tehtud ka Berliinis. Eksperdid osutavad siiski, et Saksamaa põhiseaduse Artikkel 33 2. paragrahvis on selgelt öeldud, et "vastavalt oskustele, võimekusele ja professionaalsele sooritusele on kõigil sakslastel võrdne ligipääs igale avaliku sektori töökohale". Mis tähendab, et roheliste ettepanekud ei ole põhiseadusega kooskõlas.

Toimetas Karol Kallas