Pilt: Piqsels

Keel on inimtsivilisatsiooni alustala. Kui kunstteadvus õpib looma inimestest paremaid lugusid, siis võib see tähendada inimtsivilisatsiooni lõppu, kirjutab uue maailmakorra filosoof Yuval Noah Harari nädalalehes Economist.

Harari sõnul on keel kraam, millest on tehtud kogu inimtsivilisatsioon. Tema kirjutatud ridade vahelt võib välja lugeda, et olemas ei ole loomuõigust ega Loojat. Uue maailmakorra asutuse WEFi nõunik arvab inimloomuse kohta nagu see oleks kultuuri artefakt ja seda pole inimeste DNAsse kirjutatud. 

"Jumalused ei ole füüsiline reaalsus. Pigem on need "kultuuri artefaktid", mille me [inimkond] lõime müütide leiutamise ja "pühade" raamatute kirjutamise kaudu," arvab Harari. Lühemalt sõnastades on keel tsivilisatsiooni operatsioonisüsteem.

Harari jaoks saab isegi raha oma väärtuse ainult pankurite ja poliitikute poolt jutustatud lugudest.

Ta jätkab küsimusega, et mis saab siis kui mitteinimlik teadvus hakkab inimestest paremini lugusid rääkima, tegema paremat muusikat ja pilte, kirjutama seaduseid ning pühakirju? Populaarne filosoof näeb ohtu isegi selles, et kunstteadvus võib hakata tootma võltsuudiseid ja mõjutama poliitikat. "Religioonid on minevikus väitnud, et nende pühakirjad pole inimlikku päritolu. Varsti võibki see nii olla."

Harari arvab, et kunstteadvus võib õppida igale inimesele üksikult "intiimselt lähenema" ja siis pole enam selle jaoks pea miski võimatu, kui on vaja kedagi mõjutada. Inimesed hakkavad valima konkreetseid poliitikuid, ostma teatud tooteid ja nii edasi. Tehisarust saab kõiketeadev oraakel.

Ta leiab, et peatselt võib rääkida ajaloo lõpust. Mitte ajaloo kui sellise, vaid ajaloo, milles domineerivad inimesed, lõpust. Kunstteadvus võib luua täiesti uusi ideid ja täiesti uue kultuuri. 

Alguses jäljendab tehisaru inimeste loodud mudeleid, kuid iga aastaga saabub lähemale aeg, kus masinaru läheb sinna, kuhu inimese jalg ei ole varem astunud.

Harari võrdleb kunstteadvust tuumaenergiaga. Selle abil võib toota väga suures koguses odavat energiat, kuid sellega saab hävitada ka inimkonna. Erinevalt tuumateadusest võib kunstteadvus olla peatselt võimeline looma järjest võimsamaid tehiarusid. 

Selle tõttu on oluline, et tehisaru tööriistad võetakse range kontrolli alla ja igat inimest nende ligi ei lastaks. Vaja on asutada kunstteadvuse terviseamet.

Kui seda ei tehta, võib inimeste tsivilisatsioon peatselt otsa saada.

Vahendas Karol Kallas