Foto: Scanpix

Valimistel EKRE ridades teise tulemuse teinud Henn Põlluaas jäi hoolimata erakonna üllatavast e-edust süsteemi suhtes kriitiliseks. Turvariskidele ja vastuolule põhiseadusega juhtisid tähelepanu ka OECD vaatlejad.

"Paljudel ja ka minul endal tekitas aga endiselt teatud kahtlusi Reformierakonna ja selle teatud kandidaatide uskumatult suur e-häälte osakaal, mida võib vabalt kirjeldada sõnaga anomaalia," leidis Põlluaas.

Põlluaasa sõnul ei ole endiselt, vaatamata nõudmistele, läbi viidud sõltumatut ja erapooletut rahvusvahelist auditit, mis kinnitaks kõikide rakenduste, programmide ja protseduuride turvalisust.

"See ei saa olla uskumise asi, turvalisus ja kaitstus manipulatsioonide eest peab olema avalikkusele veenvalt tõestatud. Just ebapiisava turvalisuse ja manipulatsioonide võimalikkuse tõttu ei ole teised riigid e-hääletamist praktikasse võtnud," sõnas ta.

"Lisaks on e-valimiste praegune korraldus vastuolus põhiseadusega – valimiste toimumise aeg, ühetaolisus, hääle muutmise võimalus, salajasus on rangelt fikseeritud," jätkas Põlluaas.

Võimalikele turvariskidele ja vastuolule põhiseadusega pöörasid tähelepanu ka praeguste valimiste ajal siin viibinud OECD vaatlejad, kellega Põlluaas kohtus eelmisel nädalal.

Toimetas Lennart Käämer