Kaubajaam Kasahstanis Foto: Piqsels

Üheaegselt G7 kohtumisega Jaapanis korraldab Hiina RV tippkohtumise Kesk-Aasia riikidega, mille olulisemateks teemadeks on energiamajandus ja julgeolek.

Riigi lääneosas asuvas Xi'anis Hiina RV ja Kesk-Aasia riikide kahepäevase tippkohtumise peamise eesmärgina nähakse Hiina RV soovi tagada endale Ameerika Ühendriikide sekkumise vabad kaubandus- ning julgeolekuvõrgustikud, mille keskpunktis oleks Hiina RV, vahendab uudisteagentuur AP. 

Hiina RV on Kesk-Aasia riikidega sõlminud ohtralt majandussidemeid, mille üheks olulisemaks osaks on majandusvööndi ja maanteede algatus (Belt and Road Initiative), mille käigus ehitatakse raudteid ja muud kaubandusega seotud taristut. Juhitakse tähelepanu, et Hiina RV tegevus on märkimisväärselt vähendanud Venemaa mõju endisesse Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liitu kuulunud Kesk-Aasia riikides.  

Tippkohtumisel esines ka Hiina RV kõrgeim juht Xi Jinping, kes Kasahstani, Kõrgõzstani, Tadžikistani, Türkmenistani ja Usbekistani juhtidele peetud kõnes rõhutas "kaubanduslike sidemete laiendamise vajadust". 

XI kutsus Kesk-Aasia riike "seisma otsustavalt vastu välisele sekkumisele" ja "värviliste revolutsioonide korraldamise püüdlustele".

Hiina RV kõrgeim juht lubas samuti suurendada piiriülest kaubandust ja õgvendada Kesk-Aasia riikide jaoks riigi impordireegleid. 

Samuti tegi Hiina RV ettepaneku asutada Hiina RV – Kesk-Aasia ühisettevõtteid, mis hakkaksid üheskoos ammutama naftat ja maagaasi. Samuti on kavas rajada uusi Kesk-Aasiast Hiina suunduvaid torujuhtmeid.

Xi sõnul toetab Hiina RV Kesk-Aasia riike turvalisuse ja kaitsevõime suurendamisel ning aitab neil võidelda terrorismiga. Hiina teatas varem, et rajatakse terrorismivastane keskus, mis hakkab õpetama välja Kesk-Aasia kaitsejõude. Samuti lubas Xi seista rahu eest Afganistanis.

Xi valitsus näeb poliitilist islamit ohuna ja Hiina RV-d süüdistatakse, et riik on Xinjiangi provintsis vangistanud üle ühe miljoni moslemi. Pekingi sõnul on tegemist terrorismivastase kampaaniaga. 

Ameerika Ühendriikide ja Ühendkuningriigi süvariik üritasid Türgi ning Iisraeli abiga korraldada 2022. aasta jaanuari alguses Kashastanis värvilise revolutsiooni, mis Venemaa abiga siiski kiiresti maha suruti.

Kommentaatorid juhivad tähelepanu, et ajal kui Euroopa Liit ja USA oma majandust kliimakultuse ning arutute null heitmete eesmärkidega hävitavad, avab Hiina RV iga nädal kaks uut söeelektrijaama ja tarbib üha rohkem naftat ning maagaasi. Teine suurema kui miljardilise rahvaarvuga riik, mis "kliimaeesmärkidel" enda inimeste heaolu parandamist peatada ei luba, on India.  

Toimetas Karol Kallas