MQ-9 Reaper droon Afganistani kohal 21.02.2013. Foto: Scanpix

Kommunistliku Hiina Rahvavabariigi Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni saadik Chen Xu sõnul peavad Ameerika Ühendriigid ja selle liitlased vastutama inimõiguste rikkumise eest, mida nende sõjaväelased on Afganistanis korda saatnud.

"Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik, Austraalia ja teised riigid tuleb võtta nende sõjaväelaste poolt Afganistanis korda saadetud inimõiguste rikkumiste eest vastutusele ning käesolev istungjärk peaks seda teemat käsitlema," nõudis Chen teisipäeval (25.08.2021) ÜRO Inimõiguste Nõukogu erakorralisel istungjärgul peetud kõnes. Nõukogu istungi peateemaks olid Talebani poolt 15. augustil Afganistani pealinnas Kabulis toime pandud vägivallateod ja kuritarvitused, vahendab Insider

Chen ei täpsustanud, milliseid rikkumisi ta silmas peab, kuid tema sõnul on USA ja teised riigid põhjustanud "demokraatia ja inimõiguste lipu all" sõjalise sekkumisega suveräänsete riikide siseasjadesse nende elanikele "suuri kannatusi".

Ameerika Ühendriikide väed tungisid Afganistani 2001. aastal peatselt peale 11. septembri rünnakuid ja jäid riiki kahekümneks aastaks. Viimased USA sõjaväelased peaks Afganistanist lahkuma 31. augustiks.

Amnesty International ja mitmed teised organisatsioonid kinnitavad, et Afganistani okupeerimise ajal on saanud surma tuhanded tsiviilisikud ja süüdi on selles kõik sõjategevuses osalevad pooled. Ainuüksi 2017. aastal sai USA juhitud drooni- ja õhurünnakutes väidetavalt surma ligikaudu 700 tsiviilisikut.

Hiina on USAd ja selle liitlasi süüdistanud rabistades vägede välja tõmbamisega Afganistanis kaose tekitamises. Hiina on ka üks esimesi riike, mis tunnistas Talebani valitsust ja sõlmis nendega suhted. Arvatakse, et Hiina kommunistlik võim soovib nii ligipääsu Afganistani tohututele haruldaste muldmetallide varudele kui rajada läbi riigi Uue Siiditee haru.

Cheni sõnul soovib Hiina Afganistaniga heanaaberlikke suhteid ja aitab riiki rahu tagamisel ning ülesehitustöös.

Toimetas Karol Kallas