Hillary Clinton Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Ühel hetkel tuleb hakata Trumpi toetajaid ametlikult ümber programmeerima, leidis Ameerika Ühendriikide Demokraatliku partei mõjukas liige Hillary Clinton CNN-ile antud intervjuus.

Clinton, kandideerides 2016. aastal Ameerika Ühendriikide presidendiks, kuulutas oma vastaskandidaadi Donald Trumpi toetajad "basket of deplorables", mida võib tõlkida mitmel viisil, kuid üldjoontes peaks selle väljendi tähendus olema midagi "põlastusväärsete karja" sarnast. 

Clinton andis 5.oktoobril intervjuu telekanalile CNN ja avaldas selles ennustamise kõrval, et Trumpist saab vabariiklaste presidendikandidaat, arvamust: 

"Varem ei olnud vabariiklaste parteis koera liputavat väikest äärmuslaste saba [kõnekäänd: saba liputab koera], nagu see on täna. Kahjuks paljud neist äärmuslastest, MAGA äärmuslastest, saavad oma tegevusjuhised [Clinton kasutas sõjalist väljendit "marsikäsk"] ainult Donald Trumpilt, kelle usaldusväärsusest ei ole mitte mingisuguste mõõdikute kohaselt enam midagi järel."

Endine demokraatide presidendikandidaat arvas, et kunagi ütlevad Trumpi toetajad temast lahti.

"Teate küll, ühel hetkel tuleb võib-olla hakata [Trumpi] kultuse liikmeid ametlikult ümber programmeerima. Midagi peab [Trumpi toetajatega] juhtuma." 

Clinton kasutab sõna "deprogramming", mis psühholoogias tähendab "jõulise psühhoteraapia ja selgitustööga ajupesust vabastamist". 

Clintoni sõnul aitab Trumpi ja tema toetajate vastu "õigete" vabariiklaste "meie poolt võimestamine".

Ta lisas: 

"See [Trump] on tüüpiline lugu autoritaarsest populististist, kellel on võime tajuda osa elanikkonna emotsionaalseid ja psühholoogilsi vajadusi ning ihasid. Vabariiklaste püsivalijad, misiganes põhjuste koosesinemisel – ja need [põhjused] on psühholoogilised ning emotsionaalsed – näevad temas inimest, kes räägib nende eest." 

Clinton leiab, et "vabariiklaste toetajate seas on palju inimesi, kellele misiganes põhjustel tema väga negatiivne ja jälestusväärne poliitika meeldib".

Ta jätkas:

"Teeme Ameerika jälle suureks (Make America Great Again; MAGA) oli loosung, millega rõhuti minevikuihalusele, kus inimesed kontrollisid oma elu; tundsid, et neist midagi sõltub; said öelda, mida nad tahtsid; solvata kõiki, kes neile ette sattusid ja see kõik oli väga ligitõmbav märkimisväärsele osale vabariiklaste püsivalijatest. Selle tõttu on see nagu kultus ja keegi peab selle populaarsuse hävitama. Seetõttu ma usun, et Joe Biden saab temast jagu [võidab 2024. aasta valimised]. Loodetavasti on siis Trumpiga ka lõpp ja see palavik läheb üle. Vabariiklased saavad siis isekeskis vaidlemise juurde tagasi pöörduda ja valida inimesi, kes vähemalt on vastutustundlikud."

Nädalakirja Newsweek uurimistegevus paljastab, kuidas Ameerika Ühendriikide demokraatide valitsuse jõuametid käsitlevad Trumpi toetajaid äärmuslastena. Ligi kaks kolmandikku Föderaalse Juurdlusbüroo hetkel käimas olevatest uurimistest on keskendunud Trumpi toetajatele ja inimestele, kes FBI hinnangul rikuvad "mässuvastaseid" seaduseid. 

Toimetas Karol Kallas